Motywacja nie musi być świadoma
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Motywacja nie musi być świadoma

Motywacja nie musi być świadoma

INFORMATOR. Ciekawostki

NIC

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-07-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Motywacja wcale nie musi być uświadomiona. Mózg może sam decydować o tym jak bardzo czegoś chce, bez żadnego wpływu ze strony świadomości swojego właściciela. Nowe badanie pokazuje, że obie półkule mózgu nie muszą się nawet zgadzać. Motywacja może pojawić się tylko w jednej z nich - informuje "Science Daily".

Psychologowie zwykli uważać, że motywacja jest świadomym procesem: "Wiesz, że czegoś chcesz, więc próbujesz to zdobyć". Jednak kilka lat temu Mathias Pessiglione, z Instytutu Mózgu i Kręgosłupa w Paryżu, wraz ze swoimi współpracownikami pokazał, że motywacja może być nieuświadomiona. Kiedy ludzie podświadomie widzą nagrodę, nawet jeśli nie zdają sobie sprawy, co widzieli, chcą bardziej się postarać, aby zdobyć większą nagrodę.

We wcześniejszych badaniach uczestnicy przez ułamek sekundy oglądali zdjęcia monet o nominale jednego euro lub centa. Następnie kazano im ściskać ręczny miernik ciśnienia. Im mocniej go ściskali, tym więcej monet mogli wziąć. Zdjęcie było wysyłane podświadomie, więc uczestnicy nie wiedzieli jak dużej wartości były monety o które walczyli, ale wciąż mocniej ściskali, gdy przesyłano im obrazy 1 euro, niż kiedy widzieli 1 centa. Wyniki eksperymentu pokazują, że motywacja wcale nie musi być uświadomiona.

Pessiglione i jego współpracownicy, Liane Schmidt, Stefano Palminteri i Gilles Lafargue, chcieli pójść jeszcze dalej i sprawdzić, czy w jednym momencie tylko jedna strona mózgu może być zmotywowana.

Opracowany przez nich test polegał początkowo na skupieniu się na krzyżyku znajdującym się po środku ekranu komputerowego. Następnie motywujące monety: euro i centy, pokazywały się po jednej stronie pola widzenia. Ludzie byli motywowani podświadomie tylko wtedy, kiedy na ekranie monety pojawiały się po jednej stronie. Na przykład, jeśli monety pojawiały się po prawej stronie, a uczestnicy ściskali miernik prawą ręką, to robili to zdecydowanie mocniej, kiedy pojawiały się euro niż centy.

Jednak jeśli pojawiały się monety po lewej stronie, a miernik ściskany był przez prawą dłoń, to uczestnicy byli bardziej zmotywowani również, kiedy pojawiało się euro.

Naukowcy pokazują, że jest to możliwe tylko w przypadku jednej, lewej strony mózgu. Zatem jedna strona ciała, będzie motywowana w tym czasie.
"To zmienia naszą koncepcję motywacji. To dziwny pomysł, aby nasza lewa ręka mogła być bardziej zmotywowana od prawej" - powiedział Pessiglione. To podstawowe badanie pomaga naukowcom zrozumieć jak dwie strony mózgu dają sobie radę z prowadzeniem naszych zachowań.

NIC, 07-07-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe