Miniaturowy skaner pozwoli badać zachowania szczurów
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Miniaturowy skaner pozwoli badać zachowania szczur…

Miniaturowy skaner pozwoli badać zachowania szczurów

INFORMATOR. Ciekawostki

MMEJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-03-2011
Miniaturowy skaner, pozwalający badać zmiany fal mózgowych u szczurów skonstruowali naukowcy z USA. Pozwoli on na powiązanie działania mózgu z zachowaniem tych gryzoni - poinformował portal New Scientist.

Urządzenie o nazwie "ratCAP" skonstruowane przez naukowców z Brookhaven National Laboratory (BNL) w Upton, stan Nowy Jork, ma postać wysokiego kołnierza, przypominającego kołnierze strojów elegantów z epoki elżbietańskiej. Jest mocowane przed uszami zwierzęcia. Aby nie utrudniać szczurowi widzenia, po obu stronach na wysokości oczu znajdują się w nim dwa wgłębienia.

"rat CAP" jest na tyle małym skanerem, że pozwala badać przebiegi fal mózgowych w czasie naturalnych zachowań szczurów. Waży 250 gram, więc aby jego ciężar nie obciążał nadmiernie głowy gryzonia, zaopatrzono go na końcach w małe przeciwwagi. Toteż szczury, które początkowo były zdenerwowane noszeniem "kołnierza" skanera, po 3-4 godzinach przyzwyczaiły się do niego i przestały nim interesować.

Miniaturowy skaner to to urządzenie tomografii pozytronowej (skaner PET). Obrazuje on w czasie rzeczywistym aktywność neuroprzekaźników jak dopamina i serotonina. Jak powiedział New Scientist David Schlyer z BNL, jeden konstruktorów urządzenia, dopamina jest pierwszym z badanych zwykle neuroprzekaźników, ze względu na jej związek z uzależnieniami i różnymi typami zachowań. Testy skanera wykazały iż po podaniu szczurowi amfetaminy, co wywołuje jego pobudzenie, "ratCAP" przekazuje czytelny obraz wzrostu aktywności dopaminy.

Jak powiedział Schleyer, urządzenie ma pozwolić na zrozumienie "w dużo większym niż dotychczas stopniu, w jaki sposób chemia mózgu wpływa na zachowanie gryzoni". Dodał, że badania z użyciem skanera będą prowadzone także na świnkach morskich i królikach.

Schleyer stwierdził, że dla badaczy interesujące będą zwłaszcza eksperymenty dotyczące związku aktywności neuroprzekaźników w mózgu z zachowaniami seksualnymi, zwłaszcza z procesem doboru partnerskiego u szczurów. Dodał, iż zespół badawczy ma nadzieję, że możliwe będzie także opracowanie podobnych skanerów dla małp i ludzi.

MMEJ, 15-03-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe