MikroRNA kontroluje uzależnienie od kokainy
Strona główna » Informator » Ciekawostki » MikroRNA kontroluje uzależnienie od kokainy

MikroRNA kontroluje uzależnienie od kokainy

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-07-2010

Źródło: wikipedia.org
 
Małe, niekodujące RNA regulatorowe odgrywa kluczową rolę w uzależnieniu od kokainy - informują naukowcy z USA na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ich zdaniem manipulacja poziomem tego mikroRNA może stać się skutecznym sposobem terapii uzależnienia.

MikroRNA to małe, niekodujące cząsteczki RNA, które regulują ekspresję genów. Paul Kenny wraz z zespołem z The Scripps Research Institute odkrył, że szczury uzależnione od kokainy mają podwyższony poziom mikroRNA o nazwie miR-212 w części mózgu o nazwie prążkowie.

Naukowcy zaobserwowali, że zablokowanie sygnalizacji za pośrednictwem miR-212 w prążkowiu zwiększa przyjmowanie kokainy przez szczury, a zwiększenie poziomu tego mikroRNA zmniejsza zażywanie narkotyku przez gryzonie mający wolny dostęp do kokainy. Taki wynik badania wskazuje, że u gryzoni uzależnionych od kokainy, miR-212 może działać jako naturalny hamulec zapobiegający nasileniu nałogu.

Zdaniem autorów pracy miR- 212 chroni przed uzależnieniem, a zaburzenia sygnalizacji z udziałem tego mikroRNA zwiększają podatność na uzależnienie od kokainy. Naukowcy wykazali również, że miR-212 działa za pośrednictwem tzw. ścieżki sygnałowej CREB, znanej ze swojego udziału w stymulowaniu układu nagrody pod wpływem kokainy.

KDO, 13-07-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe