Migrena i depresja mogą mieć wspólne podłoże genetyczne
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Migrena i depresja mogą mieć wspólne podłoże genet…

Migrena i depresja mogą mieć wspólne podłoże genetyczne

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
U podłoża migreny i depresji mogą leżeć te same czynniki genetyczne - wynika z badań holenderskich przeprowadzonych wśród ponad 2 tys. spokrewnionych osób. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Neurology".

Naukowcy z Uniwersytetu w Leiden analizowali dane zebrane w grupie 2.652 osób będących potomkami 22 spokrewnionych ze sobą par, które od połowy XIX w. do początku XX w. zamieszkiwały gminę Rucphen w południowo-zachodniej Holandii. Była to odizolowana pod względem genetycznym populacja.

Jak wyjaśnia jedna z autorek pracy dr Gisela M. Terwindt, dane genealogiczne pozwalają uznać wszystkich uczestników tych badań za członków wyjątkowej, ogromnej rodziny.

W całej grupie 360 osób cierpiało na migreny, z czego 151 - na migreny z aurą, tj. zaburzenia widzenia (np. mroczki, ubytki w polu widzenia) pojawiające się około 30 minut przed właściwym atakiem bólu.

Jak oszacowali naukowcy, czynniki genetyczne odpowiadały w 56 proc. za występowanie migreny, a w przypadku migreny z aurą - nawet w 96 proc.

U 977 badanych osób stwierdzono depresję. Zaburzenie to występowało aż u 25 proc. pacjentów cierpiących na migreny, podczas gdy w grupie wolnej od silnych bólów głowy dotkniętych nim było jedynie 13 proc.

Analiza wykazała, że występowanie depresji i migreny, zwłaszcza migreny z aurą, jest - przynajmniej częściowo - uwarunkowane jakimiś wspólnymi czynnikami genetycznymi.

"Poznanie czynników genetycznych, które przyczyniają się do tych okaleczających schorzeń może pewnego dnia doprowadzić do opracowania lepszych metod radzenia sobie z nimi w sytuacji, gdy występują razem" - napisał w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Andrew Ahn z Uniwersytetu Stanu Floryda w Gainesville, członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.

W międzyczasie, osoby z migreną lub depresją powinny informować swojego lekarza o rodzinnym występowaniu każdej z chorób, by pomóc naukowcom lepiej zrozumieć związek między nimi, konkluduje specjalista.

JJJ, 18-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Migrena to powtarzający się, pulsujący ból głowy. Pojawia się nagle i zwykle obejmuje połowę głowy. Może trwać od 3 godzin do 3 dni. Częściej zapadają na nią kobiety, które stanowią około 70% chorych. Przyczyną są prawdopodobnie zakłócenia pomiędzy systemem nerwowym a naczyniami krwionośnymi, które powodują nadmierne rozszerzenie naczyń wewnątrzczaszkowych. Migrena może się nasilać pod wpływem produktów spożywczych obciążających wątrobę, alkoholu, zmian hormonalnych, emocji, stresu, wysiłku fizycznego i zmęczenia. Objawami towarzyszącymi są światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz zapachy, nudności i wymioty. Przed pojawieniem się bólu może wystąpić tzw. aura, czyli ubytki w polu widzenia i mroczki. (animacja: PAP, naukawpolsce.pl)
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe