Migrena. Światło, które rani
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Światło, które rani

Światło, które rani

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Połączenia nerwowe pomiędzy światłoczułymi komórkami naszych oczu, aspecyficznymi neuronami w mózgu, są odpowiedzialne za nasilenie bólu pod wpływem światła u osób cierpiących na migreny informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Rami Burstein wraz z kolegami z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie odkrył, że wiele niewidomych osób cierpiących na migrenę unika światła. Jednocześnie naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy stracili całe oko lub mają uszkodzone połączenia nerwowe pomiędzy okiem a mózgiem - nie unikają światła.

Na podstawie swoich obserwacji badacze doszli do wniosku, że nasilenie bólu migrenowego pod wpływem światła nie odbywa się w procesie widzenia, ale za pośrednictwem specjalnego rodzaju komórek nerwowych siatkówki oka, które są wrażliwe na światło i biorą udział w regulacji rytmu okołodobowego, ale nie uczestniczą w procesie widzenia.

Żeby sprawdzić tą hipotezę, naukowcy badali szczury, u który bez problemu mogli analizować działanie połączeń nerwowych pomiędzy siatkówką oka, a regionami mózgu odpowiedzialnymi za odczuwanie bólu.

Okazało się, że wypustki (aksony) czułych na światło neuronów siatkówki, wysyłają połączenia do grupy komórek nerwowych we wzgórzu mózgu - regionie odpowiedzialnym za odczuwanie bólu migrenowego. Zdaniem autorów pracy, istnienie takiego połączenia tłumaczy dlaczego światło nasila ból u pacjentów z migreną.

KDO, 13-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe