Metaliczne szkło-bezpieczne implanty
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Metaliczne szkło-bezpieczne implanty

Metaliczne szkło-bezpieczne implanty

INFORMATOR. Ciekawostki

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-01-2010
Nowy kompozytowy materiał o charakterze metalicznego szkła, utworzony z magnezu, cynku i wapnia, doskonale nadaje się do wytwarzania bezpiecznych, biodegradowalnych implantów - donosi "Nature Materials".

Metaliczne szkło to nowoczesny materiał - stop metali, którego atomy ułożone są względem siebie w taki sposób, jak atomy tworzące szkło (czyli chaotycznie), a nie w sposób uporządkowany, jak zwykle w metalu (układ regularny).

Naukowcy z ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology Zurich) zsyntetyzowali nowy materiał o charakterze metalicznego szkła, który dzięki swym właściwościom doskonale nadaje się, jako materiał na biodegradowalne implanty, czyli sztuczne elementy wszczepiane do organizmu, które po spełnieniu swojej funkcji ulegają rozkładowi bez szkody dla żywych tkanek.

Nowy stop składa się w 60 procentach z magnezu, 35 procentach z cynku oraz w 5 procentach z wapnia. Poprzez bardzo szybkie schłodzenie roztopionej masy metalu, naukowcom udało się stworzyć amorficzny materiał, który charakteryzuje się nieuporządkowanym niczym w cieczy, czy szkle, układem atomów (metaliczne szkło).

Skład chemiczny oraz właściwości wynikające z wzajemnego układu atomów w nowym stopie powodują, iż wszczepiony do żywego organizmu element metalowy nie ulega korozji. Nie rozkłada się w sposób typowy dla innych biodegradowlanych stopów magnezu. W bezpośredniej okolicy korodującego metalu nie jest wytwarzany gaz - wodór. Biodegradowalność powoduje, iż nie ma konieczności usuwania lub wymiany implantu po określonym czasie, przez co leczona osoba nie jest narażana na konieczność dwukrotnej operacji (założenia i wyjęcia implantu).

Według naukowców, wstępne testy przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają doskonałe właściwości nowego materiału (brak niekorzystnych oddziaływań na żywe tkanki), z tego też powodu w najbliższym czasie przeprowadzone będą dalsze badania na żywych organizmach, by w jak najszybciej materiał ten mógł być bezpiecznie używany przez lekarzy podczas leczenia ludzi.

KLG, 20-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe