Mamy bardziej ptasie mózgi niż się wydawało
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Mamy bardziej ptasie mózgi niż się wydawało

Mamy bardziej ptasie mózgi niż się wydawało

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 08-07-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Część kory naszego mózgu, tak zwana kora nowa, jest bardzo podobna u ludzi i kurczaków - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Przez ponad 100 lat neurofizjolodzy byli przekonani, że mózgi ludzi i innych ssaków różnią się bardzo (na korzyść) od mózgów innych zwierząt, w tym ptaków, są od nich dużo bardziej zaawansowane. Przekonanie to opierało się częściowo na ewidentnych różnicach w budowie kory nowej, odpowiedzialnej za procesy poznawcze.

Jak jednak dowodzą badania przeprowadzone w ciągu kilkudziesięciu lat przez zespół prof. Harveya Kartena z University of California San Diego School of Medicine, porównywalne obszary zajmujące się analizą dźwięków w mózgu kurczaków mają budowę bardzo podobną jak u ssaków.
W korze nowej ssaków znajdują się warstwy komórek, połączone promienistymi kolumnami innych komórek, tworzących funkcjonalne moduły mające określony typ neuronów oraz specyficzne połączenia. Wczesne badania odpowiadających sobie regionów w mózgach zwierząt innych niż ssaki nie wykazały podobnej budowy, co doprowadziło do poglądu, że komórki kory nowej są czymś wyjątkowym w przyrodzie, a ptaki to coś w rodzaju miłych, pierzastych automatów.

Dopiero prace Kortena wykazały, że część kory mózgowej ptaków odpowiedzialna za słyszenie jest zbudowana w taki właśnie sposób. Prawdopodobnie zwierzęta o podobnej budowie mózgu - wspólni przodkowie ptaków i ssaków - pojawiły się już około 300 milionów lat temu.

PMW, 08-07-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe