Latarka diodowa pod skórą
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Latarka diodowa pod skórą

Latarka diodowa pod skórą

INFORMATOR. Ciekawostki

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 01-11-2010
Naukowcom udało się wytworzyć zespół biokompatybilnych, miniaturowych diod świecących (tzw. LED-ów) o wielkości mniejszej niż łepek szpilki. Tego typu układy mogą być między innymi wszczepiane pod skórę niczym świecący tatuaż, stanowiąc element fotodynamicznej terapii - donosi "Nature materials".

Pierwsze 10 lat XXI wieku można określić mianem "dekady świecących diod". LED'y można spotkać niemal wszędzie - od miniaturowych lamp błyskowych aparatów telefonicznych, przez różnego typu latarki, systemy podświetlenia telewizorów LCD czy monitorów komputerowych, aż po bardzo wydajne oświetlenie nowoczesnych samochodów czy też elewacji budynków.

Naukowcy z Korei, Chin i Singapuru współpracujący z profesorem John'em Roger'em z University of Illinois (Urbana-Champaign, USA) wytworzyli pierwsze na świecie ultra małe diody świecące, zamontowane w elastycznym, biokompatybilnym materiale, przez co mogą być one bezpiecznie wszczepiane w tkanki żywych organizmów.

Świecąca taśma o długości około centymetra, została utworzona z serii diod LED, gdzie pojedyncza dioda jest niemal niewidoczna "gołym" okiem. Każda z diod tworzy kwadrat o boku 100 mikrometrów, (co odpowiada dziesiętnej części milimetra) i jest wysoka na 2 i pół mikrometra.

Diody produkowane są w dość skomplikowanym procesie. Najpierw cały układ jest osadzany na szkle, by następnie zostać przeniesionym na powierzchnię elastycznego i przyjaznego biologiczne polimeru, jakim jest PDMS - ang. Poly (dimethylsiloxane). By móc używać świecące taśmy w warunkach fizjologicznych, w obecności wody, naukowcy zatopili wrażliwą na wilgoć powierzchnię miniaturowych diod w specjalnej silikonowej gumie.

Tak przygotowane zespoły diod zostały następnie przetestowane w warunkach "bojowych". Diody wmontowano w gumową rękawiczkę, na której przeprowadzono serie testów w łaźni wodnej. Wykonano również badania z wykorzystaniem modeli zwierzęcych, w których to eksperymentach diody z powodzeniem wszczepiono pod tkankę skórną.

Naukowcy, widząc komercyjny potencjał swego okrycia, uruchomili firmę spin out, której zadaniem są dalsze badania mające na celu komercjalizację wyników. Jedną z możliwości praktycznego użycia nowych diod jest nadal eksperymentalna fotodynamiczna terapia, w której światłem aktywuje się substancje chemiczne zabijające komórki rakowe. Wszczepione pod skórę diody - w miejscu wymagającym leczenia - mogłyby znacznie ograniczać skutki uboczne tego typu terapii, przy jednoczesnym zwiększeniu jej skuteczności.

KLG, 01-11-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe