Kurkumina łagodzi negatywne skutki działania nikotyny
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Kurkumina łagodzi negatywne skutki działania nikot…

Kurkumina łagodzi negatywne skutki działania nikotyny

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-10-2009

Źródło: Wikipedia
 
Kurkumina - pomarańczowy barwnik roślinny, składnik przyprawy curry, może hamować szkodliwe działanie nikotyny na pacjentów chorych na nowotwory głowy i szyi, którzy pomimo choroby nie rzucili palenia - poinformowali naukowcy na tegorocznym Spotkaniu Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii w San Diego.

Autorzy doniesienia badali wpływ kurkuminy na wzrost nowotworów płaskomórkowych głowy i szyi. W badaniach wykorzystali różne rodzaje komórek tych nowotworów hodowane w warunkach laboratoryjnych. Żeby stworzyć warunki jak najbardziej przypominające sytuację rzeczywistą komórki najpierw traktowano kurkuminą, a potem poddawano je działaniu nikotyny. Okazało się, że kurkumina blokuje negatywny wpływ nikotyny na komórki.

Co roku na całym świecie diagnozuje się około 500 tysięcy nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. Nawroty tego typu raka zdarzają się często ponieważ wielu pacjentów nie rzuca palenia po udanej terapii guza pierwotnego, ponadto wiele osób stosuje po rzuceniu nałogu nikotynową terapię zastępczą.

Pomimo że nikotyna sama w sobie nie powoduje raka, może napędzać proces rozwoju nowotworów. Kurkumina jako bezpieczny składnik jedzenia mogłaby być używana nie tylko jako czynnik chroniący przed rozwojem nowotworów, ale także łagodzi szkodliwe działanie nikotyny.

KDO, 15-10-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Ostryż (Curcuma), znany także jako kurkuma, szafranica bądź żółcień, jest byliną z rodziny imbirowatych.
Kurkumina (diferuloilometan) to organiczny związek chemiczny, przeciwutleniacz polifenolowy, który otrzymywany jest z kłącza ostryżu.
Kurkumę stosowana początkowo jako barwnik. W późniejszym czasie znalazła zastosowanie jak przyprawa dodawana do wielu potraw mięsnych, podkreślająca smak, nadająca im charakterystyczny żółto-złoty kolor. Znaleźć ją można także w wielu mieszankach przypraw typowych dla kuchni azjatyckiej (m.in. curry). W krajach azjatyckich (Indie) kurkuma znana jest jako środek przyspieszający gojenie ran, stosowana jest w niestrawności żołądka. Zawarte w kurkumie substancje wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Trwają badania nad wykorzystaniem ich właściwości w leczeniu wielu chorób w tym nowotworowych.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe