Komórki wątroby z komórek ludzkiej skóry
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Komórki wątroby z komórek ludzkiej skóry

Komórki wątroby z komórek ludzkiej skóry

INFORMATOR. Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 13-10-2009

Źródło: wikipedia.org
 
Komórki wątroby zostały wyhodowane z komórek skóry pacjentów przez naukowców z USA - informuje serwis internetowy EurekAlert. Badacze uważają, że metoda ta może w przyszłości pomóc w leczeniu poważnych schorzeń wątroby. "To istotny krok na drodze do opracowania terapii, która mogłyby zastąpić przeszczepy wątroby, będące obecnie jedyną metodą ratowania pacjentów w najbardziej zaawansowanym stadium choroby wątroby" - komentuje prowadzący badania dr Stephen A. Duncan z Collegium Medycznego Stanu Wisconsin w Milwaukee.

Wcześniejsze badania dowodziły, że zarodkowe komórki macierzyste mogą być potencjalnie wykorzystane do leczenia schorzeń wątroby. Jednak rozwój prac w tym kierunku ograniczają m.in. kontrowersje natury etycznej - źródłem zarodkowych komórek macierzystych są bowiem zarodki uzyskane in vitro. Poza tym, komórki wątroby wyprodukowane w ten sposób nie byłyby zgodne pod względem genetycznym z komórkami pacjenta.

Naukowcy kierowani przez dra Duncana wykorzystali wcześniejsze prace swoich amerykańskich kolegów, którzy wykazały, że komórki skóry dorosłego człowieka można - przy pomocy różnych sygnałów chemicznych - przeprogramować, czyli niejako cofnąć, do stadium komórek macierzystych mogących zapoczątkować rozwój każdej tkanki i narządu.

Dzięki tej metodzie badaczom udało się wyhodować komórki macierzyste specyficzne dla każdego pacjenta, od którego pobrano próbki skóry.

Następnie, naśladując procesy prowadzące do powstania komórek wątroby (hepatocytów) w czasie rozwoju zarodkowego, zmusili komórki macierzyste do przekształcenia się w hepatocyty.

Okazało się, że w ten sposób można uzyskiwać bardzo duże ilości tych komórek w laboratorium.

"Byliśmy podekscytowani odkryciem, że hepatocyty uzyskane z ludzkiej skóry przejawiały wiele funkcji charakterystycznych dla zdrowej wątroby dorosłego człowieka" - komentuje dr Duncan. Po wstrzyknięciu do wątroby myszy, komórki te przyjęły się i zaczęły wytwarzać białka typowe dla wątroby ludzkiej.

Choć badania te są na razie w bardzo wczesnej fazie, ich autorzy wierzą, że w przyszłości komórki skóry pochodzące od pacjenta można będzie wykorzystać do leczenia chorób niszczących wątrobę. Nadzieje związane z tą metodą terapii są tym większe, że wątroba jest narządem o ogromnych zdolnościach regeneracyjnych, co doskonale obrazuje to starożytny mit grecki o Prometeuszu.

Wątroba jest centralnym regulatorem procesów metabolicznych w organizmie - wpływa na poziom cukru i cholesterolu we krwi, produkuje czynniki krzepnięcia krwi, magazynuje żelazo i witaminy oraz odpowiada za neutralizację toksyn, takich jak alkohol czy niektóre leki.

Do czynników najczęściej powodujących nieodwracalne uszkodzenie wątroby zalicza się wirusowe zapaleniem wątroby typu C (WZW C) oraz typu B (WZW B), nadużywanie alkoholu, przewlekłe stosowanie niektórych leków.

JJJ, 13-10-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe