Kolacja Wigilijna. Zdrowe święta od kuchni
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Zdrowe święta od kuchni

Zdrowe święta od kuchni

INFORMATOR. Ciekawostki

Michał Henzler

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-12-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dzieląc się opłatkiem życzymy sobie zdrowia. Chwilę potem zasiadamy do stołu. Niestety to, co się wtedy dzieje, mało ma ze zdrowiem wspólnego. „Środki na zgagę, niestrawność, wzdęcia, rozwolnienie i zaparcia schodzą teraz jak świeże bułeczki. Przez cały grudzień Polacy gromadzą lecznicze zapasy, pomagające im przetrwać okres świątecznego obżarstwa. Czasem mam wrażenie, że żołądek i jelita to dla wielu osób główne „atrakcje” Bożego Narodzenia" – mówi farmaceutka z jednej z warszawskich aptek.

Święta są ogólnonarodowym festiwalem łakomstwa. Trochę nas to bawi (w końcu taka tradycja), ale lekarzy przyprawia o białą gorączkę.

Daremnie przestrzegają, że nieumiarkowanie w jedzeniu i spowodowane nim przeciążenie organizmu to przyczyna rosnącej podczas świąt liczby zawałów, zapaleń woreczka żółciowego, udarów mózgu, a także mnóstwa bardziej banalnych problemów zdrowotnych.

Świąteczny czas to także okres „obrastania w tłuszcz”. Według amerykańskich badań (polskich do tej pory nie ma), w okresie świąt ludziom przybywa średnio po pół kilograma tłuszczu. Przypadki, gdy między Wigilią a Nowym Rokiem wskazówka wagi przesuwa się znacznie dalej, wcale nie są takie rzadkie.

Na zagrażającą zdrowiu nadwagę nie ma leku. Aby się jej pozbyć, trzeba się namęczyć. Dlatego wielu z nas nigdy nie pozbędzie się bożonarodzeniowych kilogramów.

REWIZJA WIGILIJNEGO STOŁU

Może więc lepiej nie przejadać się przy świątecznym  stole? Instytut Żywności i Żywienia zachęca także do rewizji świątecznego menu. Warto się do tego przymierzyć.

Na wigilijnym stole jako pierwsze pojawiają się zwykle potrawy zimne, wśród nich śledzie. Rolmopsy i śledzie w śmietanie należą do potraw względnie niskokalorycznych - stugramowa ich porcja to ok. 100-130 kcal. Nie musimy się też specjalnie wystrzegać karpia w galarecie (ok. 140 kcal/100 g), marynowanych filetów z mintaja (73 kcal) ani ryb po grecku (np. dorsz 160 kcal). Są niskokaloryczne, a przy tym pełne cennych składników odżywczych.

Wigilijne zupy też okazują się niezbyt groźne. Talerz klarownego barszczu to niewiele ponad 70 kcal, a z dziesięcioma uszkami daje ok. 275 kcal. Zabielana zupa grzybowa z łazankami ma zbliżoną wartość.

Energetyczny problem zaczyna się przy ciepłych daniach. Trzy duże podsmażane pierogi z kapustą mogą mieć nawet 180 kcal. Nie mniej kalorii da nam nawet niewielka porcja smażonego karpia. Tylko od postnego bigosu (kapusty z grzybami) ciała raczej nam nie przybędzie (80 kcal/100 g).

ZDRADLIWE SŁODKOŚCI

Prawdziwym wyzwaniem dla łakomczuchów jest słodka część wigilijnej wieczerzy.

Kawałek (100g) piernika (na tłuszczu z dodatkiem dużych ilości miodu) „zasila” nas w ok. 350 kcal, keks z bakaliami ok. 380 kcal, serniki i makowce po ok. 320 kcal. Uważać też należy na kruche ciasteczka (ponad 420 kcal/100 g).

Największą kaloryczną bombą jest jednak kutia, rozpowszechniona na stołach Polski południowo-wschodniej. Jedna jej porcja (100 g) może mieć nawet 500-600 kcal.

W sumie wigilijna wieczerza, złożona z 12 dań (każdego po ok. 100 g) z dodatkiem pieczywa i słodkich napojów „wzbogaci” nas o ponad 3000 kcal. Jeśli wszystkie „odłożą się” w naszym ciele, przybędzie nam ok. 300 gramów tkanki tłuszczowej.

I raczej nie wmawiajmy sobie, że spalimy je na świątecznym spacerze. Musiałby on trwać ok. 15 godzin!

A po Wigilii czekają nas dwa kolejne spokojne, świąteczne, bożonarodzeniowe dni. Jedzenia na pewno nie zabraknie...

Michał Henzler, 23-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe