Kobiety, które cierpią na wyjątkowo dotkliwe dolegliwości przedmiesiączkowe mają obniżoną aktywność układu nerwowego
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Kobiety, które cierpią na wyjątkowo dotkliwe doleg…

Kobiety, które cierpią na wyjątkowo dotkliwe dolegliwości przedmiesiączkowe mają obniżoną aktywność układu nerwowego

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 24-03-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest jedynym "winowajcą" złego samopoczucia kobiet pod koniec cyklu; niektóre kobiety mają na stałe zmienione działanie autonomicznego systemu nerwowego, co dodatkowo nasila nieprzyjemne objawy co miesiąc - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "BioPsychoSocial Medicine".

Dla większości kobiet zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP) jest uciążliwą dolegliwością, którą trzeba zaakceptować. Dla innych jednak bardziej nasilone objawy towarzyszące końcowej fazie cyklu miesiączkowego są bardzo męczące i poważnie zaburzają ich normalne życie.

Aż 70 proc. kobiet cierpi na ZNP; w swojej normalnej postaci zespół ten objawia się napięciem emocjonalnym, nerwowością, agresją, obniżeniem nastroju, drażliwością, ospałością, sennością, zmiennością nastroju, trudną do opanowania płaczliwością, brakiem chęci do współżycia płciowego, lękliwością, obrzękiem piersi i nóg, wzdęciami i bólami brzucha, zaparciami lub biegunkami, bólami głowy (nieraz bardzo silnymi), zawrotami głowy, omdleniami, zaburzeniami w oddawaniu moczu, bólami i obrzękami stawów, trądzikiem lub pokrzywką na skórze, kołataniem serca, uczuleniami.

Czasami zdarza się, że podczas ZNP nasilają się bieżące choroby, np. cukrzyca lub astma oskrzelowa.

Jak twierdzą specjaliści, dolegliwość ta jest nieprawidłową reakcją układu nerwowego na prawidłowe zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Grupa Tamaki Matsumoto z International Buddhist University w Osace, badała jak zmienia się aktywność autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za utrzymanie naszego organizmu w stanie równowagi, podczas cyklu menstruacyjnego kobiet.

Naukowcy analizowali różnice w akcji serca, poziomie hormonów jak również przeprowadzali wśród 62 uczestniczek ankietę na temat objawów psychicznych i emocjonalnych jakie towarzyszą im podczas cyklu. Kobiety, które nie odczuwały znaczących objawów towarzyszących miesiączce, nie miały również zmian w działaniu układu nerwowego podczas cyklu. U pań cierpiących na ZNP zaobserwowano zmiany w pracy układu nerwowego w fazie lutealnej cyklu, która bezpośrednio poprzedza miesiączkę. Uczestniczki badania, które miały najbardziej nasilone objawy przedmiesiączkowego zaburzenia nastroju miały obniżoną aktywność autonomicznego układu nerwowego podczas całego miesiąca w porównaniu do innych kobiet.

"Nasze odkrycie dowodzi, że ZNP jest związany z zaburzeniami działaniu autonomicznego układu nerwowego, zwłaszcza w fazie lutealnej cyklu" - mówi Matsumoto. "Jednak kobiety z poważniejszymi zaburzeniami nastroju przed miesiączką mają zaburzone działanie tego układu przez cały czas" - dodaje naukowiec. Autor pracy podejrzewa, że panie o niższej aktywności układu nerwowego niezależnej od fazy cyklu są bardziej podatne na dolegliwości towarzyszące miesiączce, niemniej jednak dokładne mechanizmy leżące u podstaw ZNP nadal pozostają tajemnicą.

KDO, 24-03-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe