Już 15 papierosów uszkadza DNA
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Już 15 papierosów uszkadza DNA

Już 15 papierosów uszkadza DNA

INFORMATOR. Ciekawostki

MN

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-12-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Jak informuje Daily Mail, Brytyjscy naukowcy, prowadzili międzynarodowy projekt, w którym zidentyfikowano 23.000 mutacji, wywołanych przez związki chemiczne, obecne w dymie tytoniowym. Okazało się, że po wypaleniu każdych 15 papierosów, palacze doświadczają jednej mutacji w DNA.

Wszystkie nowotwory spowodowane są pomyłkami w kodzie genetycznym, czyli mutacjami w DNA, które mogą być wywołane czynnikami środowiskowymi.

Naukowcy wykryli genetyczne defekty, poczynając od zmian jednoliterowych w kodzie genetycznym, do delecji lub przearanżowania setek tysięcy liter kodu. Nie natknięto się na pojedynczą mutację, która wywołałaby chorobę. Najczęściej mutacje nakładały się i dopiero to wywoływało nowotwór.

"Wiedza, jaką zdobędziemy w ciągu następnych lat, będzie miała wielkie znaczenie dla przyszłego leczenia - mówi dr Peter Campbell, główny autor badania, z Wellcome Trust Sanger Institute in Cambridgeshire. "Dzięki identyfikacji wszystkich genów nowotworu będziemy mogli opracować nowe leki, celujące w zmutowane geny i pomagające w leczeniu pacjentów".

Dr Andy Futreal, także z Wellcome Trust uważa: "Nowotwór pojawia się, gdy traci się kontrolę nad zachowaniem komórek i komórki rosną w sposób, w jaki nie powinny tego robić. Mutacje w DNA spowodowane np. dymem papierosowym są przekazywane do każdej następnej generacji komórek. Jak archeolodzy możemy rozpocząć rekonstruowanie historii klonu nowotworu, ujawniając przeszłe wystawienie na czynniki rakotwórcze i skumulowane uszkodzenia genomu."

Ryzyko pojawienia się raka płuc spada dopiero po ok. 15 latach od rzucenia palenia. Naukowcy przypuszczają, że wówczas komórki płuc, zawierające niszczące mutacje są zastępowane przez nowe komórki, czyste od defektów.

"Istnieją dwa główne rodzaje nowotworów, występujących w krajach rozwiniętych, których znamy pierwotną przyczynę powstania - mówi prof. Mike Stratton, z Cancer Genome Project - Dla nowotworu płuc jest to dym tytoniowy, a dla czerniaka złośliwego wystawienie na słońce. Mając genomowe sekwencje tych nowotworów, byliśmy w stanie dotrzeć do przeszłości każdego z nich i odkryć wpływ mutagenów środowiskowych na DNA, który nastąpił lata przed ujawnieniem się nowotworu. Mogliśmy także zaobserwować desperackie próby, jakie czynił nasz genom, by sam się obronić przed zniszczeniem, wskutek związków chemicznych w dymie papierosowym lub uszkodzeń w wyniku promieniowania ultrafioletowego. Nasze komórki walczyły zażarcie by naprawić zniszczenia, ale często przegrywały walkę".

Mark Walport, dyrektor Wellcome Trust powiedział: "Chcemy by nasz system lecznictwa lepiej zrozumiał biologię tej choroby. Jest to pierwszy przebłysk przyszłej medycyny nowotworów, nie tylko w laboratorium, ale również w klinice. Dzisiejsze odkrycia zasilą wiedzę, metody i praktykę przyszłego leczenia pacjentów".

MN, 29-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe