Im mniej zębów tym gorsza pamięć
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Im mniej zębów tym gorsza pamięć?

Im mniej zębów tym gorsza pamięć?

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 06-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Jeżeli zależy ci na pamięci jak brzytwa, myj zęby. Nowe badanie, opublikowane w European Journal of Oral Science, sugeruje bowiem, że ludzie, którzy mają mniej zębów, gorzej wypadają w testach pamięciowych. Naukowcy przyjrzeli się 273 osobom w wieku powyżej 55 lat. Odkryli skromne, ale znaczące powiązanie między liczbą naturalnych zębów a wydolnością pamięci.

Powiązanie to utrzymało się także wtedy, kiedy badacze wzięli pod uwagę także wiek uczestników.

Mimo że przyczyny takiego powiązania nie są jeszcze jasne, odkrycia te zgadzają się z wynikami wcześniejszych prac, prowadzonych zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach.

Wnioski są jasne: obecność naturalnych zębów ma wpływ na funkcje poznawcze, a mniejsza ilość zębów może być postrzegana jako czynnik problemów z pamięcią u osób starszych.

Badania na szczurach wykazały, że gryzonie, którym usunięto zęby, miały problemy z pamięcią i uczeniem się. Szczury, które straciły więcej zębów, wykazywały także większe poziomy utraty neuronów oraz więcej uszkodzeń w hipokampie, czyli części mózgu, która odpowiada za powstawanie pamięci.

Możliwe jest, że utrata naturalnych zębów ogranicza sygnały zmysłowe, które zęby wysyłają do mózgu, wpływając na jego funkcje, a w tym na pamięć, jak sugerują badacze.

Naturalne zęby wysyłają sygnał do mózgu poprzez nerw, który jest odpowiedzialny za czucie w twarzy i za funkcje motoryczne, takie jak gryzienie i żucie. Protezy zębowe, mimo że pomagają jeść, to nie mają połączenia nerwowego z mózgiem, a to wiąże się z ograniczeniem sygnałów nerwowych.

Możliwe jest też, że bardziej prozaiczny czynnik może odpowiadać za to powiązanie. Na przykład infekcje dziąseł, które mogą prowadzić do utraty zębów i do zapalenia, co z kolei może wiązać się ze śmiercią neuronów i utratą pamięci.

W nowym badaniu uczestnicy mieli przeciętnie 22 naturalne zęby, czyli o 1/3 mniej niż naturalny zestaw ludzkiego uzębienia, co oznaczało dla nich unikanie pewnych produktów spożywczych, które zawierają składniki niezbędne dla utrzymania zdrowej pamięci.

Wcześniejsze badanie, zamieszczone w Behavioral and Brain Function w 2011, dotyczące 4000 uczestników, dało takie same rezultaty. Ludzie z mniejszą ilością zębów, albo w ogóle bez zębów, doświadczali wyraźnej utraty pamięci, w porównaniu do osób, których uzębienie było kompletne.

sciencenews.pl, 06-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe