Ibuprofen skuteczniej niż paracetamol uśmierza ból miesiączkowy
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Ibuprofen skuteczniej niż paracetamol uśmierza ból…

Ibuprofen skuteczniej niż paracetamol uśmierza ból miesiączkowy

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 22-01-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym najbardziej popularny z nich ibuprofen, są skuteczniejsze w łagodzeniu bólu miesiączkowego niż paracetamol - informują naukowcy z Nowej Zelandii na łamach "Cochrane Review". Do zbadania pozostaje jeszcze czy któryś z leków z tej dużej grupy jest bezpieczniejszy lub bardziej skuteczny niż pozostałe.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w skrócie NLPZ to duża, zróżnicowana pod względem budowy chemicznej grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do najbardziej znanych NLPZ należą aspiryna, ibuprofen i naproksen. Leki te są często stosowane przez kobiety dla złagodzenia objawów bolesnych miesiączek.

Na ból miesiączkowy cierpi większość kobiet - według statystyk przypadłość ta dotyka aż 72 proc. pań w wieku od 16 do 49 lat. Przyjmuje się, że ten rodzaj bólu jest spowodowany nadmiernym uwalnianiem hormonów podczas miesiączki, dotyczy to między innymi prostaglandyn.

Analizę danych przeprowadzono w oparciu o 73 badania z 18 różnych krajów, którymi objęto łącznie 5 156 kobiet. W badaniach porównywano działanie NLPZ z placebo, z paracetamolem i różne NLPZ między sobą.

Okazało się, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, poza aspiryną, są bardzo skuteczne w uśmierzaniu bólu miesiączkowego. W związku z bardzo dużą liczbą testowanych NLPZ nie udało się określić, który z nich jest najbezpieczniejszy lub też najbardziej skuteczny.

W porównaniu z badaniami na ten temat jakie prowadzono 7 lat temu, wykazano po raz pierwszy, że większość NLPZ działa skuteczniej od paracetamolu, czego wcześniej nie zaobserwowano. Niestety, w porównaniu z placebo, NLPZ charakteryzowały się znaczącym ryzykiem spowodowania skutków ubocznych, takich jak niestrawność, bóle głowy i senność.

Główny autor pracy Jane Marjoribanks z Cochrane Menstrual Disorders and Subfertility Group w Auckland tłumaczy, że należy informować panie stosujące leki z grupy NLPZ o możliwości wystąpienia tych skutków ubocznych. Podkreśla też, że warto zbadać skuteczność niższych dawek tych leków oraz terapii łączonej - NLPZ z paracetamolem lub innymi rodzajami terapii.

KDO, 22-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe