Hormon grasicy pomaga naprawiać mózg po udarze
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Hormon grasicy pomaga naprawiać mózg po udarze

Hormon grasicy pomaga naprawiać mózg po udarze

INFORMATOR Ciekawostki

JJJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-06-2010

Fot. naukawpolsce.pl
 
Syntetyczna wersja hormonu naturalnie produkowanego przez grasicę pomaga naprawiać tkankę nerwową mózgu po udarze - podaje internetowy serwis EurekAlert, powołując się na badania naukowców przeprowadzone na zwierzętach.

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu, które jest najczęściej spowodowane zablokowaniem tętnicy mózgowej przez skrzeplinę i niedokrwieniem tkanki nerwowej (udar niedokrwienny), a rzadziej - pęknięciem naczynia i krwotokiem do mózgu (udar krwotoczny).

Ponieważ udar pozostaje jedną z najważniejszych przyczyn niepełnosprawności i zgonów ludzi na całym świecie, naukowcy ciągle poszukują metod, które pozwalałyby naprawiać tkankę nerwową po udarze na tyle, by pacjenci mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Specjaliści ze Szpitala Henry'ego Forda w Detroit sprawdzają możliwość wykorzystania w tym celu syntetycznego odpowiednika hormonu grasicy o nazwie tymozyna beta 4. Z ostatnich badań różnych grup naukowców wynika, że związek ten przyspiesza naprawę wielu uszkodzonych tkanek, jak mięsień sercowy po zawale, rogówka oraz proces gojenia ran.

Doświadczenia były prowadzone na dorosłych szczurach, u których wywołano udar mózgu poprzez zablokowanie tętnicy mózgowej. Dzień później podano im pierwszą dawkę syntetycznej tymozyny beta 4. Następnie zwierzęta otrzymały cztery kolejne dawki w odstępie 3 dni. W ramach kontroli, druga grupa gryzoni po udarze otrzymywała wyłącznie roztwór soli fizjologicznej.

Po 8 tygodniach naukowcy stwierdzili, że szczury otrzymujące tymozynę funkcjonowały znacznie lepiej niż zwierzęta z grupy kontrolnej.

Okazało się, że tymozyna stymulowała wzrost nowych naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia tkanki nerwowej, poprawiając jej ukrwienie. Sprzyjała też formowaniu się osłonki mielinowej na włóknach nerwowych. Osłonka ta nie tylko chroni długie wypustki neuronów przed uszkodzeniem, ale też działa jak rodzaj izolatora na kablach, przyspieszając przekazywanie sygnałów między neuronami.

Zdaniem autorów pracy, doświadczenia te dowodzą, że tymozyna beta 4 pomaga w naprawie i regeneracji tkanki mózgu uszkodzonej podczas udaru.

Jak ocenia biorący udział w badaniach dr Daniel C. Morris, wyniki te dają nadzieję na nową metodę leczenia udarów niedokrwiennych u ludzi.

Naukowcy zaprezentują efekty swojej pracy w środę na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Akademickiej Medycyny Ratunkowej (Society for Academic Emergency Medicine), które odbywa się w Phoenix (stan Arizona).

JJJ, 07-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe