Hormon głodu ma związek z alkoholizmem
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Hormon głodu ma związek z alkoholizmem

Hormon głodu ma związek z alkoholizmem

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-12-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Hamowanie działania wytwarzanego przez żołądek hormonu - greliny - może znaleźć zastosowanie w leczeniu alkoholizmu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Grelina jest wydzielana do krwi przez komórki pustego żołądka. Następnie dociera do mózgu, gdzie działając na neurony podwzgórza pobudza apetyt i powoduje szybki wzrost ilości przyjmowanego pokarmu oraz przyrost masy ciała, pobudza także ruchy żołądka i wydzielanie kwasów żołądkowych.

Blokowanie tej reakcji mogłoby pomóc w odchudzaniu, zaś podawanie greliny - pobudzić apetyt u osób, które jedzą za mało czy też na przykład chorych z nowotworami.

Z wcześniejszych badań wynikało, że oprócz kontroli metabolizmu i masy ciała, grelina może również korzystnie wpływać na pracę układu odporności oraz na pamięć i poprawiać nastrój. Jak wykazał zespół szwedzkich naukowców z uniwersytetu Gothenburg, grelina wpływa także na spożycie alkoholu.

Myszy, którym podano grelinę, a następnie dano do wyboru alkohol i wodę, częściej wybierały alkohol. Natomiast myszy, który podano antagonistę greliny oraz myszy pozbawione receptora dla tego hormonu nie gustowały w wyskokowych napojach.

PMW, 30-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe