Ewolucja zapisana w jelitach
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Ewolucja zapisana w jelitach

Ewolucja zapisana w jelitach

INFORMATOR. Ciekawostki

MMEJ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-11-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Najnowsze badania zespołu uczonych z Yale University w USA stwierdzają, że skład bakterii jelitowych u ludzi i innych naczelnych determinuje ewolucja, nie zaś składniki diety - informuje pismo Science.

Dzieci rodzą się bez jelitowej flory bakteryjnej, ale otrzymują bakterie od swoich matek. Mikroby te mnożą się i wypełniają jelita; u dorosłego są ich tysiące gatunków. Jednak niejasne jest co dokładnie determinuje ich skład - czyli dlaczego poszczególne gatunki bakterii trafiają do jelit.

Może to w dużej mierze zależeć od matek, od składu pokarmu, albo od innych czynników. Naukowcy zbadali bakterie jelitowe, używając nowych technik genetycznych, aby dowiedzieć się, dlaczego różne gatunki zwierząt zasiedlają różne szczepy bakterii - ostatnie prace badawcze wykazywały tylko, że układy pokarmowe zwierząt o podobnej diecie są zasiedlone przez podobne szczepy bakterii - pisze Science.

Aby określić czy rzeczywiście dieta jest kluczem do wyjaśnienia tej zagadki, zespół naukowców z Yale University pod kierownictwem biologa ewolucyjnego Howarda Ochmana, pobrał próbki kału z 26 gatunków dzikich zwierząt, w tym trzech gatunków szympansów, dwu gatunków goryli i dwóch ludzi - mieszkańca Arizony i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Zespół Ochmana sekwencjonował bakteryjne DNA w każdej próbce, zwracając uwagę na poszczególne geny, których sekwencje różniły się w poszczególnych gatunkach. Określano też szczepy bakterii w jelitach i ilość bakterii w każdym szczepie. Zespół użył tych danych do konstrukcji bakteryjnego drzewa zależności pomiędzy różnymi gatunkami naczelnych. Naczelne, które miały tą samą liczbę i rodzaj bakterii jelitowych umieszczano blisko siebie na drzewie.

Ku zdziwieniu Ochmana drzewo odtworzyło dość dobrze ewolucyjne zależności pomiędzy naczelnymi. Bakterie jelitowe ludzi bliżej przypominały bakterie dwóch gatunków szympansów niż goryli. Dieta nie była tutaj ważnym czynnikiem, bo ludzie żyjący w oddalonych regionach Ziemi dzielili te same bakterie.

Ochman przyznaje, że nie wie, dlaczego nasze szczepy bakterii tak dokładnie odzwierciedlają nasze zależności ewolucyjne, ale podejrzewa, że przyczyną jest fizjologia jelit u różnych gatunków, co powoduje przyjmowanie się tylko niektórych szczepów bakterii

Jak ocenił David Relman, mikrobiolog i specjalista chorób zakaźnych ze Stanford University w Palo Alto, w stanie Kalifornia, budowa drzewa opartego na porównaniu szczepów bakterii w jelitach różnych zwierząt jest "ciekawym osiągnięciem". Naukowiec zgodził się, że ewolucja może być w tym przypadku ważniejsza niż dieta. Jednak Relman uważa, że nie można do końca negować roli diety, nie mając jej dokładnej znajomości. "Trudno jest wydać ostateczny werdykt o roli diety w takim przypadku" - dodaje.

MMEJ, 19-11-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe