Deprywacja snu przyczyną migren
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Deprywacja snu przyczyną migren

Deprywacja snu przyczyną migren

INFORMATOR. Ciekawostki

NIC

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-06-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Faza snu REM okazuje się mieć istotny wpływ na przewlekłe migreny. Deprywacja snu prowadzi do zaburzenia poziomu kluczowych białek, które ułatwiają występowanie migreny.

Paul L. Dunham i jego zespół z Centrum Biomedycyny i Nauk Przyrodniczych przy Uniwersytecie Missouri zrozumieli mechanizm, który sprawia, że zaburzenia snu zwiększają ryzyko pojawienia się migreny, a nawet mogą być jej przyczyną.

"Wcześniejsze badania kliniczne dowiodły, że istnieje związek między jakością snu, a bólami głowy. Dlatego też używamy ustalonego modelu zaburzeń snu, aby zmierzyć poziom białek, który obniża próg aktywacji układu nerwowego zaangażowanego w przekazywanie bólu w czasie migreny. Odkryliśmy, że zaburzenie snu w fazie REM powoduje zwiększone ujawnienie się białek p38 i P2X3, które odgrywają ważną rolę w inicjowaniu i utrzymywaniu przewlekłych bólów" - powiedział dr Dunham.

Faza REM jest drugą fazą snu, nazywaną również snem płytkim. To w tej fazie występują marzenia senne, a także następuje całkowite rozluźnienie mięśni. Zaburzenia fazy REM mogą doprowadzić także do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji oraz stanów paranoidalnych.

"Tak niewiele wiadomo o biologicznych mechanizmach, które są podstawą czynników wywołujących ataki migreny"- powiedział David Dodick, dyrektor amerykańskiego stowarzyszenia zajmującego się problemem migren. Dodick podkreśla, że badania grupy Dunhama są istotnym odkryciem.

Wnioski z badań nad migreną zostały ogłoszone na zjeździe naukowym w Los Angeles, poświęconym bólom głowy.

NIC, 29-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Migrena to powtarzający się, pulsujący ból głowy. Pojawia się nagle i zwykle obejmuje połowę głowy. Może trwać od 3 godzin do 3 dni. Częściej zapadają na nią kobiety, które stanowią około 70% chorych. Przyczyną są prawdopodobnie zakłócenia pomiędzy systemem nerwowym a naczyniami krwionośnymi, które powodują nadmierne rozszerzenie naczyń wewnątrzczaszkowych. Migrena może się nasilać pod wpływem produktów spożywczych obciążających wątrobę, alkoholu, zmian hormonalnych, emocji, stresu, wysiłku fizycznego i zmęczenia. Objawami towarzyszącymi są światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz zapachy, nudności i wymioty. Przed pojawieniem się bólu może wystąpić tzw. aura, czyli ubytki w polu widzenia i mroczki. (animacja: PAP, naukawpolsce.pl)
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe