Czerwone krwinki jak prawdziwe
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Czerwone krwinki jak prawdziwe

Czerwone krwinki jak prawdziwe

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 20-12-2009
Wykonane przy wykorzystaniu sztucznego tworzywa imitacje czerwonych krwinek pod wieloma względami przypominają prawdziwe - informuje "New Scientist".

Tak jak prawdziwe, sztuczne czerwone krwinki potrafią się przeciskać przez naczynia krwionośne o średnicy mniejszej niż własna średnica krwinek, absorbują także i uwalniają tlen i inne substancje.

Sztucznych krwinek można by używać jako nośnika leków albo środków kontrastujących, stosowanych w radiologii. Dzięki temu rzadsze byłyby - w porównaniu z bezpośrednim wstrzyknięciem - skutki uboczne. Mogłyby być użyte także zamiast krwi u osób wymagających transfuzji.

Ludzkie krwinki zawdzięczają swoje właściwości mechaniczne dwuwklęsłemu kształtowi - wyglądają trochę jak kluski śląskie z dołkami po obu stronach. Zespół Samira Mitragotri z University of California opracował metodę wytwarzania sztucznych krwinek opierając się na procesie powstawania prawdziwych.

Podczas wytwarzania krwinek najpierw powstają kuliste komórki, które następnie zapadają się po kontakcie z odpowiednimi substancjami. Podobnie zapadają się małe kulki z polimeru PLGA pod wpływem odpowiedniego rozpuszczalnika. Te "kluseczki" o średnicy 7 mikrometrów (tysięcznych części milimetra) są pokrywane warstwą białka, po czym rozpuszcza się polimerowy rdzeń. Białkowa "wydmuszka" ma właściwości mechaniczne podpowiadające prawdziwej czerwonej krwince - jest bardzo elastyczna. Jeśli powłokę zrobić z przenoszącej krew hemoglobiny, sztuczna krwinka może także przenosić krew z miejsc, gdzie jest go dużo w miejsca, gdzie go brakuje. Podobnie z lekami - nasycona leczniczą substancją krwinka pozbywałaby się danej substancji tym chętniej, im mniej byłoby jej w otoczeniu. Dodatek tlenku żelaza pozwoliłby wykorzystać sztuczne krwinki jaki środek kontrastujący dla badań za pomocą rezonansu magnetycznego.

Ten sam zespół stworzył również sztuczne krwinki podobne do występujących w przebiegu anemii sierpowatej - o nieprawidłowym, półksiężycowatym kształcie. Pozwoliłoby to badać zachowanie podobnych krwinek w układzie krążenia.

Na razie planowane są badania z użyciem sztucznych krwinek prowadzone na zwierzętach, a w przyszłości - być może badania kliniczne na ludziach.

PMW, 20-12-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe