Cukrzyca ma związek ze schizofrenią
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Cukrzyca ma związek ze schizofrenią

Cukrzyca ma związek ze schizofrenią

INFORMATOR. Ciekawostki

KDO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 11-06-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zaburzenia w działaniu insuliny, które są przyczyną rozwoju cukrzycy i otyłości mogą bezpośrednio przyczyniać się również do chorób psychicznych takich jak schizofrenia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "PLoS Biology".

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center odkryli, że zaburzenia w sygnalizacji za pośrednictwem insuliny w mózgu powodują u myszy objawy przypominające schizofrenię. Ich badania tłumaczą większą podatność cukrzyków na zaburzenia psychiczne i poznawcze i sugerują nowe strategie terapeutyczne.

Doktor Aurelio Galli wraz ze współpracownikami jako pierwszy wykazał, że insulina - hormon regulujący metabolizm glukozy w organizmie, kontroluje również poziom ważnego neuroprzekaźnika dopaminy w mózgu.

Zaburzona sygnalizacja za pośrednictwem dopaminy leży u podstaw chorób takich jak depresja, parkinsonizm, schizofrenia i ADHD.

W swojej najnowszej pracy naukowcy powiązali molekularne mechanizmy odpowiedzialne za nieprawidłową sygnalizację insuliny i dopaminy w mózgu i objawy schizofrenii.

Badacze wyhodowali myszy z zaburzoną sygnalizacją insulinową w neuronach (nie działało u nich białko Akt odpowiedzialne za przekazywanie sygnału insulinowego w komórkach) i zaobserwowali, że gryzonie mają objawy przypominające schizofrenię. Ponadto stwierdzili, że myszy te mają obniżony poziom dopaminy w mózgu, a podwyższony poziom innego neuroprzekaźnika - norepinefryny. Zmiany w poziomie tych substancji wiązały się z podwyższonym poziomem białka NET transportującego je z przestrzeni połączeń między neuronami.

Zdaniem naukowców zwiększenie poziomu białka NET prowadzi do obniżenia poziomu dopaminy i przekształcenia jej w norepinefrynę. Niski poziom dopaminy w korze mózgu przyczynia się do zaburzeń poznawczych, objawów depresji i wycofania - związanych ze schizofrenią.

Podanie myszom inhibitora białka NET prowadziło do przywrócenia prawidłowego poziomu dopaminy w mózgu oraz normalnych zachowań zwierząt. Jak informuje doktor Galli pierwsze badania kliniczne tego rodzaju leków u pacjentów chorych na schizofrenię już się zaczynają.

Zdaniem naukowców sygnalizacja za pośrednictwem insulin i białka Akt jest niezbędna dla prawidłowego działania dopaminy, norepinefryny i serotoniny - neuroprzekaźników z grupy monoamin. Niestety może zostać łatwo rozregulowana - przez cukrzycę typu I, wysokotłuszczową dietę, leki - i w ten sposób zwiększać ryzyko chorób psychicznych u wielu osób.

KDO, 11-06-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe