PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Broń biologiczna do wykrycia w produktach spożywcz…

Broń biologiczna do wykrycia w produktach spożywczych

INFORMATOR. Ciekawostki

KLG

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 30-09-2009
Przeciwciała, skierowane przeciwko różnym toksynom stosowanym jako broń biologiczna, połączone z powierzchnią magnetycznych cząstek, mogą służyć jako system informujący o zakażeniu pokarmu śmiertelnie niebezpiecznymi substancjami takimi jak: toksyna botulinowa czy rycyna. Nowo opracowany system detekcyjny umożliwia wykrycie nawet 2 nanogramów niebezpiecznej substancji zawartej w litrze analizowanej cieczy, donosi "The Analyst".

Na początku XXI wieku, stało się jasne, iż różne ugrupowania terrorystyczne, by osiągnąć zamierzony cel, są zdolne do użycia każdego typu broni - w tym również broni biologicznej np. rycyny, czy toksyny botulinowej. Z tego względu, konieczne było opracowanie nowych, tanich oraz wydajnych metod identyfikacji toksyn w produktach spożywczych (np. mleku), gdyż według przewidywań ekspertów to właśnie produkty spożywcze stanowią najsłabsze ogniwo antyterrorystycznego systemu bezpieczeństwa.

Naukowcy z Robert Koch-Institut oraz Charit,-Universit"tsmedizin Berlin (Niemcy) opracowali nową metodę detekcji niebezpiecznych substancji, której działanie oparte jest na - znanej od lat - interakcji odpowiednio spreparowanych przeciwciał z toksynami, jakie zawarte są w analizowanej próbce.

Dotychczasowe metody tworzenia przeciwciał reagujących selektywnie z określonymi toksynami były czasochłonne, a przez to stosunkowo drogie. Wynika to z braku możliwości zastosowania tradycyjnych metod wytwarzania przeciwciał (czyli wprowadzania danej substancji do ciała zwierzęcia laboratoryjnego, i pozyskiwania przeciwciał z tych zwierząt), ze względu na silną toksyczność substancji - w skrócie, to co zabija ludzi, z dużym prawdopodobieństwem zabije również zwierzęta laboratoryjne. By uniknąć trudności, niemieccy naukowcy częściowo inaktywowali toksyny łącząc je z powierzchnią mikrokulek o średnicy około 3 mikrometrów i w takiej postaci wprowadzali do ciała zwierząt, które służyły do wytwarzania niezbędnych przeciwciał reagujących selektywnie z najniebezpieczniejszymi toksynami - np. rycyną czy toksyną botulinową typu A i B. Tak przygotowane przeciwciała zostały połączone z powierzchnią magnetycznych mikrosfer o wielkości 6,5 mikrometra, wykazujących dodatkowo fluorescencyjne właściwości (mikrometr to milionowa część metra). Następnie przeciwciała połączone z magnetycznymi cząstkami dodano do analizowanych próbek o objętości 0,5 mililitra oraz zaledwie 50 mikrolitrów (czyli większej kropli). Po 2 godzinnej inkubacji, magnetyczne mikrocząstki - w tym te, z których przeciwciałami połączyły się zawarte w próbce toksyny - odseparowano za pomocą pola magnetycznego od badanej próbki (np. mleka). W dalszej kolejności detekcyjne mikrocząstki poddano analizie w celu wykrycia ilości toksyn, jakie połączyły się z przeciwciałami. Do tego użyto półautomatycznego systemu, który pozwala na analizę sygnału magnetycznego oraz fluorescencyjnego detekcyjnych (magnetycznych) cząstek, których właściwości zostały zmienione przez połączone z przeciwciałami toksyny.

Według naukowców, nowo opracowany system pozwala na wykrycie niewyobrażalnie małych ilości niezwykle niebezpiecznych substancji. Próg detekcji nowej metody określono na około 2 do 500 ng/L w zależności od analizowanej substancji. Co więcej, nowy układ pozwala na badanie tak skomplikowanych próbek, jakimi są częściowo przetworzone produkty spożywcze!

KLG, 30-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe