Bakterie nie lubią miedzi
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Bakterie nie lubią miedzi

Bakterie nie lubią miedzi

INFORMATOR. Ciekawostki

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 09-04-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Groźne, oporne na antybiotyki "superbakterie" (MRSA) nie mają szans w zetknięciu ze zwykłą miedzią - informuje "New Scientist".

Zakażenia szpitalne, którym ulega co roku kilka milionów osób mogą zniweczyć wysiłek włożony w leczenie, zwłaszcza gdy są wywołane przez oporne na antybiotyki bakterie w rodzaju metycylinoopornych szczepów gronkowców (MRSA). MRSA w ostatnich latach stały się poważnym problemem zdrowotnym - większość prób jego rozwiązania opiera się na nowych antybiotykach lub środkach dezynfekcyjnych.

Inną koncepcję ma Bill Keevil z University of Southampton. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia przeprowadził eksperyment. Wysterylizował dwie metalowe płyty - jedną ze stali nierdzewnej, drugą z miedzi. Następnie pokrył płyty zawiesiną bakterii MRSA - po 10 milionów komórek bakteryjnych na każdej. Pod mikroskopem można było obserwować, co dzieje się z zarazkami.

O ile na stali nierdzewnej bakterie miały się doskonale, to umieszczone na powierzchni miedzi już po kilku minutach zaczęły obumierać. Zdaniem Keevila szpitalne klamki i uchwyty powinno się wykonywać z miedzi i jej stopów, a nie z pozornie bardziej higienicznej stali nierdzewnej. Miedź działa zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Jej jony przenikają do komórek i uszkadzają DNA oraz zaburzają proces oddychania, a ponadto na suchej miedzianej powierzchni w zetknięciu z bakteriami powstają wolne rodniki o jeszcze silniejszym działaniu na DNA i komórkowy metabolizm.

PMW, 09-04-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe