Bakterie glebowe przeciw rakowi
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Bakterie glebowe przeciw rakowi

Bakterie glebowe przeciw rakowi

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-09-2011

Fot. NCI
 
Żyjące w glebie bakterie z gatunku Clostridium sporogenes mogą pomóc w dostarczaniu leków do guzów nowotworowych - informuje serwis 'BBC News/Health".

Wnętrze rosnącego nowotworu jest bardzo ubogie w tlen - to idealne środowisko dla glebowych bakterii, zwłaszcza Clostridium sporogenes, znanej głównie z tego, że potrafi psuć konserwy i sery. Clostridium należy do bardzo starej grupy bakterii, które wyewoluowały, gdy na Ziemi nie było jeszcze wolnego tlenu. Wprowadzone do ludzkiego organizmu zarodniki tej bakterii uaktywniają się tylko w litych guzach - na przykład piersi, mózgu czy prostaty, natomiast w prawidłowych tkankach, gdzie tlenu nie brakuje, pozostają w uśpieniu.

Od wielu dziesięcioleci specjaliści próbowali zastosować Clostridium do przenoszenia leków przeciwnowotworowych, czyli jako tak zwane wektory. Teraz brytyjskim naukowcom z University of Nottingham oraz ich holenderskim kolegom z uniwersytetu w Maastricht udało się metodami inżynierii genetycznej wprowadzić do komórek bakterii enzym, który aktywuje jeden z leków przeciwnowotworowych.

Po podaniu leku zwierzętom, którym wcześniej wstrzyknięto bakterie, aktywizuje się on i działa tylko we wnętrzu guzów. Dzięki temu możliwe powinno być zniszczenie nowotworów w trudnych lokalizacjach bez uszkadzania zdrowej tkanki. Próby kliniczne z udziałem ludzi mają się rozpocząć w roku 2013.

PAP, 07-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe