Badania unikatowego antycznego szpitala
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Badania unikatowego antycznego szpitala

Badania unikatowego antycznego szpitala

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-01-2010
Kompleksowe wykopaliska w obrębie unikatowego rzymskiego szpitala w twierdzy I Legionu Italskiego w Novae (Bułgaria) zakończyli archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka. Dzięki dokładnemu zbadaniu całej budowli naukowcy poszerzyli znacząco wiedzę na temat szpitali legionowych - ich genezy, architektury i wyposażenia, a także w kwestiach medycyny, zaopatrzenia legionu i diety antycznej.

Wyjątkowość budowli wynika stąd, że jest to najlepiej zachowany szpital antyczny w całym Imperium Rzymskim. Powstał na przełomie I i II w. n.e. za panowania cesarza Trajana i funkcjonował bez przerwy do pierwszych dziesięcioleci III w. n.e.

Ówczesne szpitale określano terminem valetudinarium, czyli "miejsce przywracania zdrowia".

"Szpital wojskowy legionu I Italskiego jako jedyny został odsłonięty w całości. Zajmuje obszar ponad 5900 m2, a niektóre fragmenty murów sięgają wysokości 2 m. Valetudinarium w twierdzy Novae jest nie tylko najlepiej zachowaną budowlą tego typu, ale należy także do największych i najwcześniejszych w całym Cesarstwie Rzymskim" - informuje prof. Dyczek.

Twierdza I legionu Italskiego - Novae leży na wysokiej naddunajskiej skarpie, niedaleko współczesnego miasta Svištov w północnej Bułgarii, w miejscu, gdzie koryto Dunaju najbardziej wygina się na południe. Prace wykopaliskowe warszawskich archeologów rozpoczęły się w zlokalizowanym tu szpitalu wojskowym w 1981 roku.

PAP, 19-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe