PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Uraz kolana. Jestem po artroskopii, miałem usunięt…

Uraz kolana. Jestem po artroskopii, miałem usuniętą łąkotkę.

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 28-06-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda
 
W październiku zeszłego roku podczas treningu piłki nożnej zderzyliśmy się z kolegą kolanami, przy czym on rozpędzony uderzył w moje od wewnątrz. W pierwszej chwili nie mogłem stanąć na nodze, ale po kilku chwilach było lepiej, więc dokończyłem mecz. Wieczorem kolano całe spuchło, opuchlizna nie ustępowała kilka dni, więc poszedłem do lekarza, od którego dostałem skierowanie na prześwietlenie, które wykazało: "w układzie kostnym lewego stanu kolanowego nie stwierdzono uszkodzeń pourazowych; w części przynasadowej trzonu kości strzałkowej obszar zmienionej struktury kostnej w postaci nieregularnych ognisk rozrzedzenia i pogrubienia warstwy korowej bez odczynów okostnowych". W zaleceniach była konsultacja z onkologiem, który nie stwierdził nic poważnego, kazał tylko zgłosić się do kontroli za dwa miesiące, która też nic nie dała, tzn. lekarz nic nie stwierdził, zalecił kolejne kontrole. Tymczasem kolano po każdym większym wysiłku (bieganiu i grze w piłkę) puchnie, opuchlizna po kilku dniach smarowania maścią (zazwyczaj Altacet) ustępuje, ale potem wraca. Nie wiem więc, czy iść teraz do ortopedy, czy to coś pomoże? Z opisów, jakie znalazłem w internecie, podobnych przypadków, to się dobrze nie kończyło (operacje itp.). Proszę o pomoc. Z poważaniem, Michał z Warszawy, lat 20

Wydaje się, że problem Pana kolana może być złożony z dwóch schorzeń:
  1. Pourazowe zmiany, być może uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego, przedziału przyśrodkowego stawu z odczynowym zapaleniem błony maziowej.
  2. Zaburzenie struktury kostnej strzałki (strefa zewnętrzna stawu kolanowego).
Należy zadać pytanie, z której strony odczuwa Pan dolegliwości? Od tego w pewnej mierze uzależniona jest dalsza diagnostyka oraz ewentualne leczenie. Dalsze wskazówki daje badanie kliniczne (miejsca tkliwości uciskowej, cechy niestabilności stawu, ewentualne cechy stanu zapalnego). W zależności od uzyskanych odpowiedzi opiera się diagnostykę o badanie sonograficzne, czasami rezonans magnetyczny albo o tomografię komputerową, czasami scyntygrafię. Przed ustaleniem dokładnego rozpoznaniu trudno jest polecić inne leczenie jak objawowe.

Dziękuję bardzo za poradę z 20 kwietnia. Właśnie wróciłem ze szpitala, jestem po artroskopii, miałem usuniętą łąkotkę i... jakieś frezowanie. Noga jest dosyć sprawna, ale zbiera mi się jakiś płyn (krew?). Co dwa dni mi go usuwają, codziennie jest go mniej, więc nie jest tak źle. Mam parę kolejnych pytań do Pana, ponieważ lekarz prowadzący był bardzo skąpy w porady. Chodzi mi o to, że stwierdzono również u mnie uszkodzone więzadło krzyżowe. Nie jest ono zerwane, ale jest uszkodzone w większej części. Czy kolano po artroskopii wróci do normalnej sprawności? Czy to więzadło się zregeneruje? Czy po wyleczeniu łękotki będzie trzeba poddać się zabiegowi na więzadło? Ponieważ jestem funkcjonariuszem, czy będę mógł normalnie biegać, zdawać testy sprawnościowe? Może jest jakaś metoda, jakieś inne leki bądź środki, które pomogą mi wyleczyć kolano? Ile to kosztuje? Polecono mi również zakupić stabilizator kolana, czy zajmujecie się sprzedażą takich ortez i jaki to koszt? Prosiłbym też o opinię, czy taki stabilizator mi pomoże i czy da się w nim biegać? Przepraszam, że aż tyle pytań, ale potrzebuję fachowej porady. Proszę Pana o opinię. Pozdrawiam, Łukasz, lat 20, woj. łódzkie

W trakcie zabiegu usunięto uszkodzony fragment łąkotki i to powinno skutkować ustaniem dolegliwości bólowych przedziału przyśrodkowego stawu, ustąpieniem "blokowania się" stawu, zniknięciem uczucia "przeskakiwania" w stawie. Pozostało częściowo uszkodzone więzadło krzyżowe przednie. Taka sytuacja może skutkować niestabilnością stawu (w różnym stopniu nasiloną). W zależności od owego stopnia niestabilności można ją korygować wzmocnieniem mięśni uda, stabilizatorem lub zabiegiem operacyjnym (rekonstrukcją więzadła).
Podsumowując.
Pana sprawność i zdolność do wykonywania testów fizycznych na razie pozostaje niewiadomą i trzeba będzie sprawdzić to doświadczalnie. Ewentualne dalsze leczenie operacyjne uzależnione jest od odczuwanego przez Pana dyskomfortu. Stabilizatory zakupuje się w sklepach zaopatrzenia ortopedycznego. Niestety, nie mam bezpośredniego związku z tą działalnością, nie znam cen.

10-05-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 28-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe