PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Internista, Hematolog » Choroba Hashimoto - przewlekłe limfocytowe zapalen…

Choroba Hashimoto - przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy

DONIESIENIA LISTONOSZA. INTERNISTA, HEMATOLOG

dr n. med. Artur Jurczyszyn

zdrowemiasto.pl | dodane 03-07-2009

Dr n. med. Artur Jurczyszyn
 
Choroba Hashimoto. Dlaczego leczy się tę chorobę tylko podawaniem tyroksyny? Czy nie ma innych leków, które poprawiłyby komfort życia z tą chorobą? Wyrównianie poziomu TSH nie wystarcza, gdyż i tak czuję się apatyczna, senna, mam problemy z przemianą materii. Czy nie ma leku, który usprawniłby funkcjonowanie organizmu? Chorobę tę odziedziczyła po mnie - prawdopodobnie - córka. Czy poziom antyciał 10,2 oznacza, że też ma tę chorobę? (TSH - 4,16. USG - przewlekłe zapalenie tarczycy. Leki: Letrox - 1 dzień 25, drugi 50.) Martwi mnie to, gdyż ona ma dopiero 20 lat i całe życie przed sobą... takie raczej gorsze życie (ja zachorowałam dopiero po trzydziestce). Nie może, niestety, "zgubić" wagi, co dla niej jest szczególnie ważne, ponieważ gra w siatkówkę w lidze. Boję się o jej nadmiernie przeciążone stawy, a o rezygnacji z ulubionego sportu nie chce słyszeć. Czy jest szansa na lepsze życie chociaż dla mojej córki? Nina, lat 46, woj. warmińsko-mazurskie

Szanowna Pani Nino! W zwiazku z tym, iż ja nie jestem endokrynologiem, zasięgnąłem opinii mojej Koleżanki, dr n. med. Moniki Buziak-Berezy z Kliniki Endokrynologii CM UJ w Krakowie, na temat Pani pytań i wątpliowości przedstawionych w liście.
Poniżej przytaczam odpowiedzi endokrynologa:
1. Chorobę Hashimoto leczy się TYLKO podawaniem L-tyroksyny, bo nie udowodniono korzystnego działania innych leków np. przeciwzapalnych w ograniczaniu, czy spowolnianiu postępu tego zapalenia. Biorąc więc pod uwagę liczne znane szerokiej opinii uboczne działania wspomnianych leków, przy ich żadnej skuteczności wybór jest prosty. Jedynie podawanie preparatów L-tyroksyny ma uzasadnione stosowanie, chociaż do tej pory część endokrynologów uważa, że leczyć należy to schorzenie dopiero, gdy spowoduje niedoczynność tarczycy. Zdecydowna większość endokrynologów (w tym i ja, i moi koledzy z Kliniki) włącza leczenie małymi dawkami tyroksyny już w momencie stwierdzenia podwyższonego miana anty-TPO i charakterystycznego obrazu ultrasonograficznego. Dzięki temu zabezpieczamy pacjenta przed objawami prędzej czy później powstającej niedoczynności tarczycy, a także - jak donosi literatura - spowolniamy postęp choroby. Jedynie tyroksyna w indywidualnie dobranych dawkach (tak, by poziom TSH był w granicach normy) poprawia samopoczucie i niweluje objawy niedoczynności tarczycy, jeśli występowały one przed leczeniem.
2. Wyrównany poziom TSH i prawidłowy poziom FT4 w surowicy krwi utrzymany już przez co najmniej 2 miesiące, przy stosowaniu L- tyroksyny, świadczy o prawidłowej substytucji tego hormonu, prawidłowym leczeniu oraz daje pełne podstawy, aby wykluczyć "tarczycowe podłoże" zgłaszanych przez pacjentów objawów. Apatia, senność, kłopoty z przemianą materii nie są przyczyną jedynie niedoboru hormonów tarczycy, a przy ich pełnym wyrównaniu powinny skłonić do poszukiwania innej przyczyny (np. depresja).
3. Nie można mówić o dziedziczeniu tej choroby, aczkolwiek obserowana jest pewna predyspozycja rodzinna.
4. Na podstawie p/c 10,2 (jeśli są to tzw. anty-TPO) nie można rozpoznać choroby Hashimoto, tylko inną postać ew. zapalenia przewlekłego tarczycy - chyba, że wcześniej oznaczone miano było bardzo wysokie, a z upływem kilkudziesięciu lat spadło do takiego poziomu.
5. Choroba Hashimoto to jedna z najłagodniej przebiegających, najłatwiej leczonych i najmniej kłopotliwych chorób tarczycy. Jedna mała tabletka rano i po kłopocie. Kontrola TSH raz na 6 m-cy na początku, potem raz do roku. Wizyty u specjalisty rzadkie, jeśli zażywa się regularnie leki. Młode kobiety jedynie, jeśli zajdą w ciążę, muszą szybko kontrolować TSH, aby maleństwo w ich łonie otrzymało odpowiednią dawkę hormonów tarczycowych od matki, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
6. Nie można mówić o "gorszym życiu", bo wcale ono niczym nie różni się od życia innych zdrowych, jeśli hormony są odpowiednio suplementowane.
7. Nadwaga, otyłość mają najczęściej podłoże żywieniowe i/lub genetyczne. Jeśli TSH i FT4 są w normie, to nie wynikają one z niedoczynnosci tarczycy, która jest wtedy w pełni wyrównana.

Pozdrawiam serdecznie,
dr Artur Jurczyszyn
PS. W sytuacji jakichś szczegółowych dalszych pytań proszę pisać do dr n. med. Moniki Buziak-Berezy na podany Pani adres e-mail, powolując się na mnie.

16-03-2006

dr n. med. Artur Jurczyszyn, 03-07-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe