Chirurg naczyniowy. Zakrzepica żył w przebiegu choroby nowotworowej. Antykoncepcja. Dokuczają mi bóle łydek
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Chirurg naczyniowy » Zakrzepica żył w przebiegu choroby nowotworowej. A…

Zakrzepica żył w przebiegu choroby nowotworowej. Antykoncepcja. Dokuczają mi bóle łydek

DONIESIENIA LISTONOSZA. CHIRURG NACZYNIOWY

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy

zdrowemiasto.pl | dodane 14-05-2009

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy
www.poradnianaczyniowa.com
Gdańsk
 
Problem dotyczy mojego ojca (68 lat), u którego 10 dni temu zdiagnozowano zakrzepowe zapalenie żyły głębokiej miednicy (1,5 cm w badaniu USG). Ojciec od stycznia skarżył się na wrażenie "pustej nogi", bóle w miednicy, w końcu zaczął utykać na jedną nogę i zmuszony był poruszać się przy pomocy laski. Wędrówki od lekarza do lekarza nie przyniosły, niestety, trafnej diagnozy. Po paru miesiącach tacie zaczęły puchnąć stopy i łydki, a w końcu lipca także udo prawej nogi. Kardiolog, u którego leczy się na serce (rok temu tata miał zawał), orzekł, że prawdopodobną przyczyną obrzęków może być zakrzepowe zapalenie żył i skierował tatę do szpitala. Po tygodniu tata opuścił szpital. W domu jest już parę dni, nadal przyjmuje heparynę w zastrzykach. Czy takie leczenie jest wystarczające, czy nie za szybko został wypisany ze szpitala? Jaki tryb życia chory może prowadzić (może chodzić po schodach, czy raczej powinien leżeć)? Obrzęk uda niewiele się zmniejszył, czy tak powinno być? Jak długo udo może być obrzęknięte? Dodam jeszcze, że oprócz zawału, który przeszedł w ubiegłym roku, ojciec walczy z rakiem prostaty (niestety, są przerzuty w kościach). Czy te choroby mogły przyczynić się do powstania zakrzepów? Niestety, tato nie może udać się do Pana poradni osobiście, ponieważ mieszka w innym mieście. Renata, lat 36, Gdańsk

W przebiegu choroby nowotworowej jednym z częstych powikłań jest zakrzepica żył tzw. wędrująca, czyli pojawiająca się samoistnie w różnych częściach ciała. Obrzęk może pojawiać się i zmniejszać przy leżeniu. Utrzymywać się nawet kilka miesięcy lub narastać w przypadku pojawiania się nowych incydentów zakrzepicy. Leczenie to stosowanie iniekcji z heparyny pod skórę. Czas leczenia nie ma znaczenia, często nie przyjmuję na oddział chorego, gdyż leczenie na świecie odbywa się często ambulatoryjnie. Tylko w przypadku znacznych dolegliwości, objawów lub pojawienia się powikłań wskazana jest hospitalizacja. Można również rozważyć włączenie na chorą nogę pończoch/podkolanówek przeciwzakrzepowych (AES). Na zdrową nogę na pewno, na chorą zaś tylko po konsultacji z lekarzem.

Od jakiegoś czasu dokuczają mi bóle łydek. Mają one charakter ciągły i choć może nie są nieznośne, to jednak bardzo uciążliwe. Nie palę papierosów, nie mam nadwagi, ale za to babcia ma żylaki, a u mamy też zaczynają się pojawiać. Również i ja zauważyłam lekkie uwidocznienie się żył na łydkach. Bardzo często mam też zimne dłonie. Niedawno robiłam podstawowe badania krwi i wyszły dobre. Czy w związku z powyższym opisem moje dolegliwości mogą spowodowane być powstawaniem żylaków? Czy w tej sytuacji stosowanie antykoncepcji hormonalnej (Harmonet) jest bezwzględnym przeciwwskazaniem? Luiza, lat 26, woj. dolnośląskie

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych nasila chorobę żylakową. Powoduje również nasilenie dolegliwości, o których Pani pisze. Lecz takie dolegliwości nie są jeszcze przeciwwskazaniem do jej stosowania. Proponuję Acard 75 1 x 1 dziennie i ew. kontakt z ginekologiem.

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy, 14-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Przewlekła niewydolność żylna (ang. Chronic venous insufficiency) - zespół objawów związanych ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby - typowe to m.in.: uczucie ciężkości kończyn, uczucie bólu (wzdłuż przebiegu żyły), występowanie tzw. zespołu niespokojnych nóg, parestezja (czyli uczucie kłucia, mrowienia, drętwienia, cierpnięcia, palenia skóry), obrzęki, żylaki, powikłania skórne, zastój żylny, a nawet owrzodzenia.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe