chirurg naczyniowy. Bajpasy biodrowo-udowe. Miażdżyca. Żylaki. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Chirurg naczyniowy » Bajpasy biodrowo-udowe. Miażdżyca. Żylaki. Objawy …

Bajpasy biodrowo-udowe. Miażdżyca. Żylaki. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

DONIESIENIA LISTONOSZA. CHIRURG NACZYNIOWY

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy

zdrowemiasto.pl | dodane 14-05-2009

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy
www.poradnianaczyniowa.com
Gdańsk
 
W 2004 roku miałam zabieg operacyjny. Rozpoznanie: A.O. Block CIA dex. - był to zabieg wszczepienia tzw. bajpasów biodrowo-udowych (24.06.04), natomiast 25.06.04 - Thrombectomia. Po okresie 2 tygodni wyszłam do domu, ale tylko na dwie godziny, ponieważ nastąpił zator (?). Ponownie wróciłam do szpitala. Wszystko zakończyło się pomyślnie. W styczniu 2005 r. - karta informacyjna - rozpoznanie ICD 10:170 - zastosowano leczenie zachowawcze: Polfilin, 0,9% NaCl, Sadamina, Clexane. Przepisano mi leki: Buflox 600 Retard, Pentohexal. USG doppler tętnic biodrowych i tętnic kończyn dolnych wykazało, że by-pass jest niedrożny. To krótki opis mojej choroby. Bez bólu mogę przejść jakieś 100 metrów. Bardzo bym prosiła o poradę w sprawie dalszego leczenia oraz lepsze i skuteczniejsze lekarstwa, przecież medycyna ciągle idzie do przodu a ja ciągle biorę te same lekarstwa. Od 2 miesięcy biorę również MEDARGIN - preparat z L-argininy - tlenek azotu, który działa rozkurczająco na naczynia krwionośne oraz powoduje zwiększony przepływ krwi w tkankach. Żadnej poprawy nie ma. Bardzo bym była wdzięczna za poradę. Katarzyna, woj. pomorskie

Otóż przebieg pooperacyjny był powikłany, co zapewne świadczy o trudnościach technicznych spowodowanych zaawansowaniem miażdżycy. Jeżeli zakończyło się to ograniczeniem chodzenia do 100 metrów to myślę, iż lepiej być nie może. Generalnie należy podkreślić, iż pewną grupę chorych lepiej jest leczyć zachowawczo. Podawanie leków oraz trening marszowy powoduje rozwinięcie się krążenia obocznego, które zastępuje właściwe niedrożne naczynia. Z tych wszystkich leków jeden na pewno zalecany jest przez międzynarodowe towarzystwa chirurgiczne - aspiryna. Można rozważyć włączenie pod kontrolą lekarską sintromu, acenocumarolu. Resztę leków traktujemy jako pomocnicze.



Od jakiegoś czasu mam dziwne i nieprzyjemne uczucie w łydkach. Mam wrażenie, że łydki i stopy mi puchną. Często mam uczucie drętwienia. Około 2-3 tygodni temu zauważyłam, że zaczęły mi pękać naczynka na nogach w zastraszająco szybkim tempie. Mam czerwone i fioletowe żyłki na udach, łydkach, pod kolanami, przy kostce. Byłam u dermatologa, który orzekł, iż jest to spowodowane tabletkami antykoncepcyjnymi Yasmin, które biorę od paru miesięcy (wcześniej przez 2 lata brałam Cilest i nie miałam żadnego problemu) oraz nie aktywnym trybem życia, ale też wysokimi temperaturami otoczenia. Pracuję na wyspie w Grecji jako recepcjonistka i kelnerka, w nieklimatyzowanym pomieszczeniu, dziennie jestem na nogach po 10 godzin. Ostatnio, oprócz uczucia drętwienia i puchnięcia w łydkach, zaczęło mnie pobolewać w kolanach. Czy siedzę, czy stoję mam te same objawy. Trudno mi powiedzieć, czy mam żylaki, bo nikt mi tego nie powiedział w 100%, ale mam bardzo widoczne żyły pod kolanami. Agata, lat 23, Grecja

Z pewną dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, iż są to objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki są jednym z objawów, nie chorobą samą w sobie. Trudno mi pomóc na odległość, ale może zimny prysznic na golenie i starać się unikać słońca. Słyszałem, że się ochłodziło do 32`C. Może Pani spróbuje kupić lek w aptece? Nazwa chemiczna - diosmina. U nas to otrex, phlebodia, detralex.

Lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy, 14-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

zylaki_2008v11.jpg

Fot. zdrowemiasto.pl / ppk

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem z niewydolnością zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia). Układ żył: żyły powierzchowne (w skórze i pod skórą), żyły głębokie (w mięśniach), żyły przeszywające (łączące).
Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób i występują u około 50% osób dorosłych. Kobiety chorują 3-5 razy częściej. Częstość choroby rośnie z wiekiem.

Dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną można uniknąć, podejmując proste działania profilaktyczne, których podstawą jest ruch. Usprawnia on przepływ krwi w żyłach, tym samym sprzyja mikrokrążeniu i zapobiega stanom zapalnym.
Ćwiczenia wzmacniające układ żylny, pobudzające mikrokrążenie
.
  1. W pozycji siedzącej podciągaj mocno palce stóp do góry, na przemian z unoszeniem pięt. Ćwiczenie powtórz 10 razy dziennie.
  2. W pozycji siedzącej wciskaj stopy w podłogę, aż poczujesz, że mięśnie nóg napięły się. Ćwiczenie powtórz 10 razy dziennie.
  3. Stojąc nieruchomo, bez obuwia, wznieś się wysoko na palce i opadnij delikatnie na podłogę. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Możesz także spacerować powoli na palcach przez około 3 minuty.
  4. Połóż się na plecach, wykonaj tzw. „rowerek”. Ćwiczenie wykonuj przez 1 minutę.
  5. Na koniec połóż się na plecach z nogami uniesionymi ponad poziom serca. Odpoczywaj w takiej pozycji 10-15 minut dziennie.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe