Zapalenie ucha zewnętrznego – przyczyny, objawy i sposoby walki z chorobą
POCZEKALNIA. Szepty
Zapalenie ucha zewnętrznego to bardzo nieprzyjemna przypadłość, objawiająca się silnym bólem ucha, gorączką oraz uczuciem rozpierania w uchu. Może też dojść do tego, że przewód słuchowy stanie się niedrożny i nabrzmiały. W artykule odpowiedź na pytanie: co należy do przyczyn tej choroby? Wyliczone zostaną także sposoby leczenia zapalenia ucha zewnętrznego.
Przypadłość ta zazwyczaj wywołana jest przez nadmierną ekspozycję ucha na działanie wilgoci bądź wody. Przykładowo podczas kąpieli w basenie. Przebywanie w tego rodzaju otoczeniu zwiększa podatność na infekcje. Zwłaszcza że w uchu obecne jest już wilgotne środowisko związane z woskowiną. Choroba może mieć ponadto powiązanie ze zmianą pH w obrębie przewodu słuchowego. Prowadzi do niej także bardzo często uszkodzenie ciągłości nabłonka w przewodzie.
Bardzo często przy leczeniu zapalenia ucha zewnętrznego stosuje się antybiotyki. Zwłaszcza jeżeli chory to dziecko, albo gdy u pacjenta występuje wysięk z ucha i gorączka. Zaleca się ponadto zwalczanie stanu zapalnego, poprzez stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ich celem jest zniwelowanie bólu, jak i stanu zapalnego.
Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego
Zdarza się, że zapalenie ucha zewnętrznego jest wynikiem infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Najczęstszy patogen bakteryjny to Staphylococcus aureus. Wspomina się także o zapaleniu ucha, określanym potocznie jako „ucho pływaka”. Tego rodzaju zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego wywołane jest przez bakterie Pseudomonas aeruginosa, a oprócz tego, choć nieco rzadziej, przez S. aureus (źródło).
W przypadku procesu zapalnego o podłożu wirusowym wymienia się półpaśca usznego (zespół Ramsaya i Hunta). Natomiast grzybicze zakażenia ucha zewnętrznego najczęściej są zakażeniami z rodzaju Candida i Aspergillus.
Objawy zapalenia ucha zewnętrznego – na co zwrócić uwagę?
Symptomy zapalenia ucha zewnętrznego przede wszystkim uzależnione są od tego, czym dana choroba została wywołana. W przypadku zakażenia bakteryjnego występuje ból w okolicy małżowiny usznej, jak również obrzęk i podniesienie temperatury ciała. Przy zakażeniach grzybiczych pojawić mogą się natomiast: świąt, a także wyciek z ucha. Zapalenie ucha, zwane „uchem pływaka” objawia się tymczasem bólem ucha, które poprzedzają objawy przeziębienia.
Jakie są sposoby walki z zapaleniem ucha zewnętrznego?
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Kofeina w suplementach diety i efekty jej stosowania - czy zapewnia duże pobudzenie?
- Wyposażenie gabinetu okulistycznego - jakie produkty są szczególnie ważne i gdzie je kupić?
- Odkryj potęgę peruwiańskich ziół: Uncaria ČR - tradycja i innowacja od 2001 roku.
- Branża medyczna - jak dopasować strój do profesji?
- Produkty niskobiałkowe - tabela pomocnicza dla chorych na PKU
- Chorujesz na serce? Eksperci przestrzegają, by nie brać wakacji od leków.
- Rola regularnych badań oczu w utrzymaniu zdrowego wzroku - co warto wiedzieć?
- Końcówki do skalera - rodzaje, zastosowanie
- Badania genetyczne w diagnostyce i leczeniu niepłodności: kiedy są potrzebne?
- Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi?
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA