Niebezpieczeństwo czai się w żyłach
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Niebezpieczeństwo czai się w żyłach

Niebezpieczeństwo czai się w żyłach

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 17-11-2014

Fot. NCI
 
Zawał serca albo udar mózgu - to z nimi kojarzy się na ogół nagła śmierć. Tymczasem równie realne niebezpieczeństwo może czaić się w żyłach. Zakrzepica jest chorobą podstępną, często nazywaną cichym zabójcą. Jest w stanie rozwijać się, nie dając żadnych objawów, i spowodować śmierć w ciągu kilku sekund. Może zaatakować każdego, jednak w większości jej ofiarami padają kobiety oraz osoby po pięćdziesiątce.

Jeśli z jakiegoś powodu u danej osoby ma miejsce spowolniony przepływ krwi w nogach i towarzyszy mu wzmożona aktywność układu krzepnięcia - w żyłach tworzą się skrzepy. Są to przylegające do ścian naczyń krwionośnych zbitki nierozpuszczalnego włóknika, białek lub nagromadzonych krwinek. Niektóre z nich mogą się oderwać, przepłynąć do płuc i zatkać w nich tętnice, dając objawy bardzo podobne do zawału serca. Zakrzepica w tętnicy mózgowej może być z kolei powodem udaru. Obie te sytuacje zazwyczaj kończą się nagłą śmiercią.

Dlaczego starsi?

Dlaczego zakrzepica dotyka częściej ludzi starszych niż młodych? Bo schorzenie to rozwija się podczas długich okresów unieruchomienia, a takie częściej przytrafiają się po pięćdziesiątce, na przykład w czasie pobytu w szpitalu. W przypadku operacji ortopedycznej, takiej jak wymiana stawu biodrowego lub kolanowego, heparynę zapobiegającą krzepnięciu krwi podaje się wszystkim pacjentom. Jednak na innych oddziałach, gdzie również można spotkać chorych unieruchomionych w łóżkach, lekarze nie zawsze o tym pamiętają. W ośrodkach zdrowia żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest groźniejsza od zakażeń, a zator płucny stanowiący jej konsekwencję jest odpowiedzialny za największą liczbę zgonów w szpitalach.

Dlaczego kobiety?

Dlaczego na zakrzepicę częściej zapadają kobiety niż mężczyźni? Bo do powstania choroby przyczynia się również podwyższony poziom hormonów. Dlatego ryzyko jej wystąpienia wzrasta w czasie ciąży oraz w okresie połogu. Zator tętnicy płucnej jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu wśród ciężarnych kobiet.
Przyczyną schorzenia bywa też przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, które mogą powodować zagęszczenie krwi, oraz stosowanie zastępczej terapii hormonalnej, łagodzącej dolegliwości związane z klimakterium.

NC, 17-11-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe