Wpływ choroby nowotworowej na płodność
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Wpływ choroby nowotworowej na płodność

Wpływ choroby nowotworowej na płodność

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 26-05-2016


 
Większość stosowanych obecnie terapii onkologicznych obniża płodność i może nawet doprowadzić do bezpłodności. Nie oznacza to jednak, że osoby po chemioterapii i radioterapii nie będą mogły posiadać własnych dzieci. Istnieją metody zachowania płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego.

Leczenie onkologiczne zwiększa ryzyko bezpłodności


Jajniki i jądra są szczególnie wrażliwe na działanie leków cytotoksycznych, które stosuje się w terapii onkologicznej. U kobiet może dojść do zaprzestania wytwarzania przez jajniki komórek jajowych, niemożności zagnieżdżenia się oocytu w śluzówce macicy i do pojawienia się problemów z donoszeniem ciąży. Częstym skutkiem leczenia onkologicznego jest też przedwczesna menopauza, ponieważ terapia może przyspieszyć wygaszenie funkcji jajników. U mężczyzn leczenie przeciwnowotworowe może prowadzić do problemów z erekcją, zahamowania produkcji plemników lub wytwarzania nieprawidłowo zbudowanych gamet męskich.

Metody zachowania płodności

Podjęcie odpowiednich działań jeszcze przed rozpoczęciem leczenia raka znacznie zwiększa szanse na posiadanie własnego potomstwa. Najbardziej skuteczną metodą zachowania płodności jest witryfikacja gamet, czyli ich zamrożenie i przechowywanie z możliwością wykorzystania w przyszłości. Zabieg ten przeprowadza się przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, zanim komórki czy plemniki ulegną zniszczeniu w skutek chemioterapii czy naświetlania. Po zakończeniu leczenia zamrożone komórki rozrodcze mogą zostać wykorzystane np. do zapłodnienia in vitro.

Jak wygląda zabieg pobrania komórek rozrodczych

Mrożenie nasienia to bardzo prosta, rutynowa procedura. Po przeprowadzeniu badań na choroby przenoszone przez krew i drogą płciową, mężczyzna jednorazowo lub kilkakrotnie oddaje nasienie, które zostaje później zamrożone. W przypadku kobiet zabieg jest bardziej skomplikowany i wymaga 12-14 dniowej stymulacji hormonalnej. Następnie igłą pobiera się płyn z jajników, w którym znajdują się komórki. Po kilku godzinach zamraża się je. Przechowywana komórka jajowa może być użyta nawet po wielu latach. Należy jednak pamiętać, że kobieta, która chce wykorzystać zamrożone komórki do zapłodnienia nie może mieć więcej niż 49 lat.


W. Press, 26-05-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe