Sprawdzone sposoby na ból gardła
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Sprawdzone sposoby na ból gardła

Sprawdzone sposoby na ból gardła

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 31-03-2016

Źródło: gripex.pl
 
Ból gardła najczęściej pojawia się nagle i niespodziewanie. Przyczyną zdecydowanej większości infekcji gardła są wirusy, które zaatakowały nasz chwilowo osłabiony organizm. Jak poradzić sobie z objawami przeziębienia? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Po pierwsze - zwolnij!


Ból gardła może skutecznie zepsuć nam dobre samopoczucie, utrudniać mówienie i jedzenie. Jeżeli dodatkowo towarzyszą mu: kaszel i katar, bóle głowy oraz ogólne uczucie zmęczenia i rozbicia – lepiej zminimalizujmy naszą aktywność na 2 – 3 dni i stwórzmy naszemu organizmowi optymalne warunki do walki z infekcją. Z przeziębieniem i drobnymi infekcjami górnych dróg oddechowych poradzimy sobie sami, korzystając z domowych sposobów oraz sięgając po sprawdzone leki oraz suplementy dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nasz stan się nie poprawia, a infekcji towarzyszy wysoka gorączka – konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który wykluczy poważniejszą chorobę, choćby grypę.

Zwalczamy ból gardła

Na ból gardła istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Tradycyjne płukanki złagodzą ból gardła i odkażą je. Płyny do płukania można przygotować z: soli (1 łyżeczka na szklankę wody), sody (1 łyżeczka na szklankę wody), naparów ziołowych (szałwii, tymianku, rumianku, kory dębu), octu jabłkowego (2 łyżeczki na szklankę wody) – wszystkie płyny powinny mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Płukanie gardła możemy uzupełnić inhalacjami. Ból gardła złagodzimy również odpowiednio nawilżając błony śluzowe. Powinniśmy zatem zadbać o właściwe nawodnienie organizmu (pijmy dużo wody oraz herbatę, najlepiej z dodatkiem cytryny, miodu i soku z malin) oraz nawilżenie powietrza w pomieszczeniach (optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%). Unikajmy ostro przyprawionych potraw oraz używek (przede wszystkim papierosów!), które dodatkowo podrażniają gardło. Rozsmakujmy się za to w domowym rosole, który nie tylko rozgrzeje organizm, ale również zadziała nań antywirusowo. Możemy również przygotować kompres na gardło: tradycyjny, z gorących tłuczonych ziemniaków lub bawełnianej szmatki namoczonej w wodzie z dodatkiem dwóch łyżek spirytusu.

Ból głowy przy kaszlu

Ból gardła to tylko jeden z objawów infekcji. Często towarzyszą mu: dreszcze, katar, kaszel (suchy – bezproduktywny lub mokry – produktywny) oraz… ból głowy. Oprócz po prostu bolącej nas głowy może pojawić się ból głowy przy kaszlu lub podczas kichania - to tzw. ból kaszlowy pierwotny, który  zlokalizowany jest najczęściej w okolicy czoła i potylicy, trwa krótko (od kilku sekund do pół godziny), a jego przyczyną jest prawdopodobnie krótkotrwały wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki. Dolegliwości te występują najczęściej u osób powyżej 40. roku życia, a zwalczanie ich to przede wszystkim profilaktyka wszelkich infekcji, których objawami są kaszel i katar. Ze zwykłym bólem głowy możemy spróbować radzić sobie domowymi sposobami: biorąc ciepłą kąpiel, robiąc zimne okłady na czoło i skronie, wykonując delikatny masaż skroni, karku i ramion. Dobrze zrobi nam również odpoczynek w zaciemnionym pokoju. Co na ból gardła, ból głowy i wszystkie inne bóle towarzyszące przeziębieniu znajdziemy w aptece? Choćby Gripex, który nie tylko złagodzi, a następnie zlikwiduje ból gardła i głowy, ale również wesprze nasz organizm w walce z kaszlem, katarem i gorączką. To nowoczesny, wieloskładnikowy lek, który skutecznie uzupełni domową kurację działając kompleksowo na wszystkie objawy grypopodobne. Kompleksowe działanie specyfiku jest jego sporym atutem – nie musimy bowiem sięgać po kilka leków, z których każdy działa na pojedynczy symptom infekcji. Minimalizujemy w ten sposób ilość przyjmowanych preparatów oraz likwidujemy ryzyko przedawkowania substancji leczniczych wchodzących w skład większości medykamentów – np. paracetamolu, pseudoefedryny czy kwasu acetylosalicylowego.

Infekcje atakują nasz organizm, gdy jesteśmy przemęczeni i osłabieni. Warto zatem dbać na co dzień o odpowiednią ilość snu, zdrowo się odżywiać i pamiętać o aktywności fizycznej. Gdy jednak dopada nas przeziębienie – działajmy bezzwłocznie, bo im szybciej podejmiemy walkę z wirusami, tym ona będzie skuteczniejsza.

W. Press, 31-03-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe