Fot. szkla.com
Soczewki kontaktowe stykają się bezpośrednio z Twoim okiem, dlatego tak ważne jest, żebyś odpowiednio o nie dbał. Przestrzeganie kilku prostych zasad uchroni Twoje oczy przed podrażnieniami, zapaleniami i zakażeniami bakteryjnymi.
Oto 8 najważniejszych porad dla osób używających soczewek kontaktowych.
Zakładanie soczewek kontaktowych tylko pozornie wymaga od nas dużo wprawy. Po krótkim treningu u okulisty czas ich zakładania i zdejmowania zmniejsza się do kilkudziesięciu sekund, a nasz wzrok szybko przyzwyczai się do soczewek noszonych zamiast okularów.
Oto 8 najważniejszych porad dla osób używających soczewek kontaktowych.
- Noś soczewki przez okres, na jaki są przeznaczone
Jeśli kupiłeś soczewki na dwa tygodnie, nie próbuj ich nosić przez 3 tygodnie lub dłużej. Ryzyko uszkodzenia oczu nie jest tego warte. Soczewki kontaktowe wykonuje się z różnych materiałów i każdy z materiałów służy czemuś innemu. W sklepach możesz kupić soczewki jednodniowe, które zakładasz tylko na 1 dzień, soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. - Obchodź się delikatnie ze swoim soczewkami.
Soczewki jednorazowe miękkie mogą łatwo się przerwać. Dlatego obchodź się z nimi bardzo delikatnie. Jeśli soczewka jest przerwana (nawet delikatnie), wyrzuć ją i nie zakładaj. Uważaj też, żeby soczewki nie dotykać paznokciami. Paznokcie są ostre, więc łatwo uszkodzić soczewkę. Oprócz tego pod paznokciami znajduje się bardzo dużo bakterii, które możesz przenieść na soczewkę. - Nigdy nie dziel się swoimi soczewkami.
Soczewki dopasowuje do Twojego wzroku okulista. Mają więc za zadanie leczyć Twoją wadę wzroku, a nie wadę Twojego przyjaciela czy kogoś z rodziny. Na soczewkach znajdują się Twoje „osobiste” bakterie. Jeśli pożyczasz soczewki komuś innemu, może to spowodować zakażenie lub zapalenie oczu u takiej osoby. - Do mycia soczewek za każdym razem używaj świeżego płynu do mycia soczewek.
Soczewek nigdy nie myj wodą z kranu, zawierającą bakterie i inne patogeny, które mogą spowodować infekcje oka. Soczewek nie wkładaj też do ust i nie oblizuj. Choć ślina ma właściwości antybakteryjne, to w Twoich ustach znajduje się wiele kolonii bakterii. Bakterie te są dobre dla Twojego układu trawienia, ale niekoniecznie dla Twoich oczu. Dlatego do mycia soczewek używaj tylko specjalnego płynu do mycia soczewek. Myj soczewki zawsze w świeżym płynie, którego nie używałeś już wcześniej do czyszczenia soczewek. - Myj soczewki przez pocieranie i płukanie.
Na soczewkę nalej odrobinę płynu do mycia soczewek i pocieraj ją delikatnie opuszkiem palca przez ok. 5-20 sekund. Następnie dokładnie wypłucz soczewkę świeżym płynem do mycia soczewek. Pocieranie i płukanie soczewek jest, według naukowców, najlepszym sposobem na pozbycie się chorobotwórczych mikroorganizmów z powierzchni soczewki. - Utrzymuj pojemnik na soczewki w czystości.
Po każdym użyciu pojemnika, wypłucz go płynem do soczewek. Odwróć do góry nogami i odstaw w suche i czyste miejsce. Pojemnik na soczewki wymieniaj przynajmniej raz na 3 miesiące. - Nie śpij w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.
Soczewki, w których możesz spać zostały tak zaprojektowane, żeby do rogówki docierało jak najwięcej tlenu. Kiedy Twoje oczy są otwarte, tlen przedostaje się przez soczewki do rogówki, dzięki łzom. Kiedy śpisz z soczewkami dziennymi, zbyt mało tlenu trafia do Twojego oka. A to powoduje infekcje, przerost naczyń krwionośnych w rogówce i owrzodzenie rogówki. - Słuchaj zaleceń swojego okulisty.
Okulista powie Ci, jak prawidłowo używać soczewek, żeby nie doprowadzić do chorób oczu. Przestrzegaj zaleceń lekarza, używaj tylko sprawdzonych soczewek znanych marek i dbaj o higienę.
Zakładanie soczewek kontaktowych tylko pozornie wymaga od nas dużo wprawy. Po krótkim treningu u okulisty czas ich zakładania i zdejmowania zmniejsza się do kilkudziesięciu sekund, a nasz wzrok szybko przyzwyczai się do soczewek noszonych zamiast okularów.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Kofeina w suplementach diety i efekty jej stosowania - czy zapewnia duże pobudzenie?
- Wyposażenie gabinetu okulistycznego - jakie produkty są szczególnie ważne i gdzie je kupić?
- Odkryj potęgę peruwiańskich ziół: Uncaria ČR - tradycja i innowacja od 2001 roku.
- Branża medyczna - jak dopasować strój do profesji?
- Produkty niskobiałkowe - tabela pomocnicza dla chorych na PKU
- Chorujesz na serce? Eksperci przestrzegają, by nie brać wakacji od leków.
- Rola regularnych badań oczu w utrzymaniu zdrowego wzroku - co warto wiedzieć?
- Końcówki do skalera - rodzaje, zastosowanie
- Badania genetyczne w diagnostyce i leczeniu niepłodności: kiedy są potrzebne?
- Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi?
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA