Problemy z zatokami - dlaczego są tak powszechne?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Problemy z zatokami - dlaczego są tak powszechne?

Problemy z zatokami - dlaczego są tak powszechne?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 07-05-2014

Fot. shutterstock
 
Zatkany nos, katar i lekki ból głowy mogą zwiastować zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Jednak zdarza się, że mylnie interpretując objawy, lekceważymy poważniejsze schorzenie – zapalenie zatok. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę? I dlaczego problemy z zatokami dotykają tak wielu osób?

Objawy zapalenia zatok

Wśród objawów zapalenia zatok należy wymienić: zatkanie nosa, wyciek zielonożółtej wydzieliny, wrażenie ucisku, tępy ból głowy, a także gorączkę, obrzęk powiek i dreszcze. Doskwierać może również uczucie suchości śluzówki nosa.

Dlaczego to tak powszechne?

Stan zapalny zatok często pojawia się w wyniku powikłań po przeziębieniu. To pierwsza rzecz nasuwająca odpowiedź na postawione pytanie. Często bowiem drobną infekcję i katar „przechodzimy” zamiast leczyć. Zakładamy, że samo przejdzie, nie bierzemy zwolnienia z pracy, a efekty takiego postępowania mogą odbić się na zdrowiu naszych zatok.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na częste występowanie tej choroby są coraz powszechniejsze alergie, szczególnie te objawiające się katarem alergicznym. Także wszelkie wrodzone i nabyte wady powodujące kłopoty z drożnością nosa, jak np. krzywa przegroda nosowa sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na zapalenie zatok.

Rzadszą, ale równie ważną przyczyną jest zaniedbanie naszego stanu uzębienia. Nie od dziś wiadomo, że chore zęby mają ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Zatoki nie stanowią wyjątku i mogą nam dokuczać w wyniku np. ropienia zębów.

Nie lekceważ!

Lekka niedrożność nosa połączona z uciskiem lub bólem nasilającym się przy pochylaniu często jest lekceważona i traktowana jako lekkie przeziębienie, które samo minie. Tymczasem zaniedbanie zapalenia zatok może mieć poważne konsekwencje. Dlatego jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto zasięgnąć porady lekarza, najlepiej laryngologa lub otolaryngologa, który nie tylko zleci RTG zatok w celu dokładnej diagnozy, ale też, jak możemy przeczytać na stronie www.centrumvitamed.com, w razie konieczności wykona niezbędne zabiegi chirurgiczne udrażniające zatoki, np. operację endoskopową nosa i zatok przynosowych.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Wszystko zależy od przyczyn wystąpienia zapalenia zatok. W przypadku powikłań po infekcji zazwyczaj wystarczy leczenie farmakologiczne (np. kroplami obkurczającymi śluzówkę nosa) i drobne zabiegi domowe, jak ziołowe inhalacje i nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy. W przypadku anatomicznej niedrożności nosa, konieczne mogą być bardziej inwazyjne metody, w tym także zabieg operacyjny.

NC, 07-05-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe