Prawidłowy poziom cholesterolu, czyli jaki?
POCZEKALNIA. Szepty
Fot. zdrowemiasto.pl
Cholesterol to jeden ze związków chemicznych, który naturalnie występuje w naszym organizmie – jest produkowany przez wątrobę. Specjaliści dzielą go na dwie frakcje: cholesterol HDL i cholesterol LDL. By możliwe było przeprowadzenie szeregu procesów, niezbędne są obie frakcje. Szkodzi dopiero nadwyżka tej drugiej, czyli tzw. „złego” cholesterolu.
Każdy z nas może sprawdzić swój poziom cholesterolu i tym samym kontrolować swój stan zdrowia. By sprawdzić stężenie tego związku w organizmie, niezbędne jest przeprowadzenie badania – lipidogramu. Wskazuje ono zarówno stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL, jak i triglicerydów.
Jak często przeprowadzać badanie?
Poziom cholesterolu w organizmie zależy od wielu czynników. Osoby palące papierosy, prowadzące siedzący tryb życia i jedzące niezdrowe potrawy są znacznie bardziej narażone na powikłania, mogące mieć miejsce, gdy frakcji LDL jest w organizmie za dużo. Częstotliwość badań zależy jednak nie tylko od trybu życia, lecz także wieku pacjenta.
Przyjmuje się, że pierwsze badanie lipidowe należy wykonać do 20. roku życia i następnie powtarzać je co 5 lat. Powyżej 40. roku życia, gdy wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, badanie należy wykonywać z większą częstotliwością, co 2–3 lata. Cyklicznie przeprowadzane badania lipidowe pozwalają wykryć podwyższone stężenie cholesterolu.
Normy stężenia cholesterolu
Wyniki badania lipidowego powinien zinterpretować specjalista, który – odpowiednio wcześniej – przeprowadził z pacjentem wywiad. Warto jednak poznać normy rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Wynoszą one odpowiednio:
- do 190 mg/dl – cholesterol całkowity,
- poniżej 115 mg/dl – cholesterol LDL,
- mężczyźni 40 mg/dl lub więcej, kobiety 45 mg/dl lub więcej – cholesterol HDL.
Ponieważ za pomocą lipidogramu określa się również stężenie triglicerydów, warto wiedzieć, że optymalna wartość rekomendowana przez specjalistów wynosi poniżej 150 mg/dl.
By zmniejszyć ryzyko
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Z tego względu każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób może o siebie zadbać na co dzień. Okazuje się, że nie jest to trudne, choć konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i trybie życia.
Ograniczenie tłustych potraw i słodkich przekąsek wiąże się ze zmniejszeniem wielkości porcji cholesterolu, dostarczanych do organizmu. Tłuste potrawy warto zastąpić rybami i chudym mięsem, zaś słodycze owocami. Dobrze też do codziennej diety wprowadzić żywność funkcjonalną, np. margaryny wzbogacone w sterole roślinne.. Ich korzystne działanie na poziom stężenia cholesterolu w organizmie zostało udowodnione naukowo.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Kofeina w suplementach diety i efekty jej stosowania - czy zapewnia duże pobudzenie?
- Wyposażenie gabinetu okulistycznego - jakie produkty są szczególnie ważne i gdzie je kupić?
- Odkryj potęgę peruwiańskich ziół: Uncaria ČR - tradycja i innowacja od 2001 roku.
- Branża medyczna - jak dopasować strój do profesji?
- Produkty niskobiałkowe - tabela pomocnicza dla chorych na PKU
- Chorujesz na serce? Eksperci przestrzegają, by nie brać wakacji od leków.
- Rola regularnych badań oczu w utrzymaniu zdrowego wzroku - co warto wiedzieć?
- Końcówki do skalera - rodzaje, zastosowanie
- Badania genetyczne w diagnostyce i leczeniu niepłodności: kiedy są potrzebne?
- Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi?
- Wszystkie w tym dziale