Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka

Osteoporoza: przyczyny, objawy, czynniki ryzyka

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 16-01-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną, powoduje zmiany w strukturze kości, co skutkuje ich osłabieniem prowadzącym do groźnych złamań. Badania wskazują, że w Polsce zagrożonych osteoporozą może być aż 9 milionów osób. Ponieważ na początku rozwija się bezobjawowo, większość z nich dowiaduje się o zachorowaniu dopiero w zaawansowanym stadium, najczęściej po złamaniu kości.

Podstawową przyczyną osteoporozy są zmiany zachodzące w ludzkim organizmie wraz z wiekiem – większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje wobec tego po sześćdziesiątym piątym roku życia. W tym czasie następuje zachwianie równowagi między osteoklastami (komórkami rozpuszczającymi uszkodzone części tkanki kostnej) a osteoblastami (komórkami kościotwórczymi), w wyniku czego niszczenie odbywa się szybciej niż wzrost, a tkanka kostna wytwarzana jest w mniejszej ilości.

Duży wpływ na rozwój choroby ma również gospodarka hormonalna – osteoporoza jest więc szczególnie groźna dla kobiet po menopauzie, gdyż niedobór hormonów po okresie przekwitania zwiększa prawdopodobieństwo utraty masy kostnej. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się panie, które przeszły menopauzę przed czterdziestym piątym rokiem życia. Na wystąpienie osteoporozy wpływa również siedzący tryb życia, niedostateczna aktywność fizyczna, wątła budowa ciała, nadużywanie papierosów i alkoholu, a także niewłaściwa dieta, uboga w wapń, białko, fosforany lub zawierająca nadmiar sodu i kofeiny.

Badania wykazały, że wzrost zagrożenia chorobą spowodowany może być ponadto przez ograniczenie dostępu do światła słonecznego i związany z tym niedobór witaminy D. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby zażywające leki sterydowe oraz cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego, tarczycy, nerek, reumatyzm, cukrzycę czy problemy endokrynologiczne. Nie należy zapominać, że osteoporoza jest chorobą dziedziczną –  w przypadku wystąpienia schorzenia w poprzednich pokoleniach trzeba więc zachować szczególną czujność, reagując na najwcześniejsze oznaki choroby.

Dowiedz się więcej na temat osteoporozy: www.pamietajotabletce.pl/co-to-jest-osteoporoza/

Początkowe stadium osteoporozy przebiega zwykle bezobjawowo – nawet jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości, często są one błędnie diagnozowane. Naszą uwagę powinny zwrócić bóle kostne w odcinku piersiowym kręgosłupa, a także bóle krzyża: nawet jeśli nie zwiastują one osteoporozy, wymagają konsultacji lekarza, a niekiedy dłuższego leczenia.

Chorobę diagnozuje się jednak najczęściej dopiero po złamaniu (zwykle nadgarstka, kości udowej lub trzonów kręgów). Układ kostny jest już wtedy znacznie odwapniony, zaś charakterystyczne miejsca złamania pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie osteoporozy.

Aby ustrzec się przed jej późnym rozpoznaniem, warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne: przede wszystkim densytometrię, która umożliwia precyzyjną ocenę masy kostnej poprzez mierzenie gęstości mineralnej kości. Osoby znajdujące w grupie podwyższonego ryzyka powinny ponadto w szczególny sposób dbać o układ kostny, stosując dietę bogatą w wapń i prowadząc zdrowy tryb życia.

NC, 16-01-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe