Kaszel suchy czy mokry? Jak leczyć jeśli nie wiemy jaki mamy kaszel?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Kaszel suchy czy mokry? Jak leczyć jeśli nie wiemy…

Kaszel suchy czy mokry? Jak leczyć jeśli nie wiemy jaki mamy kaszel?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 01-01-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Gdy szukamy informacji o metodach radzenia sobie z kaszlem, bardzo często natrafiamy na informację, że forma leczenia powinna być uzależniona bezpośrednio od tego, z jakim jego typem kaszlu mamy do czynienia. Inaczej bowiem objawia się kaszel suchy, a inaczej – kaszel mokry. Czasem jednak nie potrafimy ich rozróżnić. Co wtedy?

Chociaż na pozór wydawać się może, że odróżnienie od siebie dwóch odmian kaszlu jest zadaniem prostym, tak naprawdę w wielu przypadkach ciężko jednoznacznie zaklasyfikować objawy do jednej z dwóch kategorii. Jak zatem leczyć się w sytuacji, kiedy nie wiemy, czy naszym problemem jest kaszel mokry, czy kaszel suchy? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak odróżnić suchy kaszel od mokrego?

Podstawowe rozróżnienie jest bardzo proste.

Kaszel suchy, nazywany inaczej nieproduktywnym, nie jest związany z odkrztuszaniem wydzieliny. Najczęściej, o ile jego przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych, pojawia się na początku choroby, ma napadowy charakter i towarzyszy mu charakterystyczne „drapanie” w gardle. Na taki kaszel zaleca się podawanie leków łagodzących i hamujących odruch odkasływania.

Kaszel mokry zaś to ten, który wiąże się z wykrztuszaniem wydzieliny, która zebrała się w płucach. Zazwyczaj nie ma napadowego charakteru i pojawia się po kilku dniach choroby. Gdy występuje, zalecane jest zażywanie leków wykrztuśnych, które pozwolą szybciej oczyścić drogi oddechowe.

Zdrowie_1.jpg

Gdy nie wiemy jaki kaszel nam dolega?

Co jednak w sytuacji, gdy kaszel, z którym mamy do czynienia łączy w sobie objawy zarówno kaszlu suchego, jak i mokrego? Rozwiązania są dwa.

  1. Możemy połączyć dwa leki na kaszel – stosując w ciągu dnia leki wykrztuśne, a na noc (by ułatwić sobie zasypianie) leki przeciwkaszlowe.
  2. Najlepiej jednak sięgnąć po syropy, których skład pozwala złagodzić objawy obu typów kaszlu jednocześnie (np. Stodal). Wystarczy zapytać o nie w aptece – farmaceuta bez trudu wskaże co najmniej kilka leków, w tym naturalne, których dodatkową zaletą jest fakt, że nie obciążają organizmu.

Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka dni – bez względu na to, czy jest suchy czy mokry – warto skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie doszło do infekcji, która wymagać będzie bardziej zaawansowanego leczenia.

NC, 01-01-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe