Jak poradzić sobie ze starzeniem się rodzica?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak poradzić sobie ze starzeniem się rodzica?

Jak poradzić sobie ze starzeniem się rodzica?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 16-09-2014

Fot. NCI
 
We wczesnych latach emerytury rodzice bez większego trudu znajdują swoje miejsce w rodzinie. Zazwyczaj opiekują się wnukami, opowiadają im o dawnych czasach i pieką dla nich ciasta. Gorzej, gdy przychodzi czas, kiedy pamięć i zdrowie zaczynają szwankować. A wraz z wiekiem w sposób nieunikniony pojawia się niedołężność. Jak sobie z tym radzić?

W Polsce najczęściej wybieramy spośród trzech modeli opieki nad starszymi rodzicami: możemy zajmować się nimi na własną rękę, liczyć na pomoc państwa lub zdecydować się na prywatny ośrodek. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, a decyzję powinniśmy uzależnić od indywidualnych potrzeb i upodobań – zarówno swoich, jak i rodzica.

Kiedy nie da się zapewnić odpowiedniej opieki

Pamiętajmy, że przyjęcie roli opiekuna wymaga cierpliwości, dużej ilości czasu i odpowiednich warunków. Weźmy pod uwagę, że jeśli rodzic choruje, możemy nie być w stanie zapewnić mu ciągłości i kompleksowości opieki medycznej. Brak profesjonalnej pomocy, na przykład po wypisaniu ze szpitala, może zniweczyć efekty dotychczasowych terapii, a nawet spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta w podeszłym wieku. Specjalistycznej i całodobowej opieki wymagają zwłaszcza seniorzy cierpiący na schorzenia prowadzące do otępienia takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Dotknięte nimi osoby powinny móc liczyć na ogólnodostępną pomoc medyczną. Niestety, mimo konstytucyjnych deklaracji, państwo nie gwarantuje skutecznych rozwiązań dla seniorów. NFZ nie zapewnia takiej opieki, dzięki której starsi ludzie nie musieliby obawiać się o własną przyszłość. Nie ma wystarczającej liczby miejsc w państwowych zakładach opiekuńczo-leczniczych, a czas oczekiwania na przyjęcie do takiej placówki może wynosić nawet kilka lat.

Jesień życia w prywatnym ośrodku – czy warto?

W trudniejszych przypadkach często stosowanym półśrodkiem jest zatrudnienie prywatnej pomocy domowej. Jednak wiąże się to z podobnymi kosztami co umieszczenie seniora w domu opieki, gdzie komfort życia i bezpieczeństwo pacjenta doglądanego przez profesjonalny personel są zdecydowanie większe. Wielu seniorów woli też przebywać z innymi ludźmi w ośrodku niż z obcą osobą we własnym mieszkaniu.

Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty domów opieki i jak wybrać odpowiednią placówkę?

Ponieważ od naszej właściwej decyzji zależy bezpieczeństwo rodzica, wybór domu opieki to obszar, w którym nie można eksperymentować. Obowiązkowe są kameralne pokoje z łazienkami, dobrze wyposażone pracownie terapii zajęciowych, sale ćwiczeń, w których prowadzona jest rehabilitacja, oraz dostosowanie architektoniczne i techniczne ośrodka do potrzeb osób starszych, poruszających się o kulach czy na wózku. Dlatego pomieszczenia muszą być przestronne, jasne i dobrze skomunikowane ze sobą. Pamiętajmy, że atmosferę w domu opieki tworzy personel. Jego doświadczenie i wiedza są ważne, ale pielęgniarki i rehabilitanci powinni być też wrażliwi i zaangażowani w sprawy mieszkańców ośrodka. Ostatnie kryterium to położenie placówki. Wybierzmy taką, która znajduje się w okolicy zapewniającej ciszę i spokój. Wszystkie te warunki spełniają między innymi domy opieki MEDI-system.

W XXI wieku standard domów złotego wieku wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Stereotypowe myślenie podsuwa naszej wyobraźni obrazy ponurych domów starców. Nie mają one jednak nic wspólnego ze współczesnymi, nowocześnie wyposażonymi ośrodkami opiekuńczo-leczniczo-rehabilitacyjnymi.

NC, 16-09-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe