Jak odróżnić alergię od przeziębienia?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 18-04-2015

Fot. shutterstock
 
Wiosna to pora roku wyjątkowo trudna dla alergików – to właśnie wtedy zaczyna się okres najintensywniejszego pylenia drzew, a potem również traw i zbóż. W tym samym czasie jednak borykamy się także ze „zwykłymi” przeziębieniami, które łatwo dopadają nasz zmęczony po zimie organizm. Jak odróżnić przeziębienie i grypę od kataru siennego, czyli sezonowego alergicznego nieżytu nosa?

Katar sienny związany jest z występowaniem reakcji obronnej organizmu w kontakcie z alergenami – w tym przypadku pyłkami drzew, traw czy zbóż. Nasz układ odpornościowy traktuje alergeny jak intruzów, uwalniając substancje chemiczne; w tym histaminę, której nadmiar powoduje pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Tymczasem przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych wywołana najczęściej wirusami – łatwo je złapać, kiedy nasz organizm jest osłabiony, wskutek wahań temperatury, przez wychłodzenie organizmu bądź po prostu przez kontakt z osobami chorymi. Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i w przypadku kataru siennego, dokuczać nam może wodnisty katar, spadek energii, a także uczucie zatkanego nosa. Mogą także pojawić się problemy z oczami, które nieraz stają się zaczerwienione i łzawią.

Objawy wskazujące na alergię

Pierwszym sygnałem, który powinien przykuć naszą uwagę, jest sezonowość występowania objawów kataru siennego. Jeżeli od kilku lat, rok w rok, w maju pojawiają się dokuczliwe symptomy, to prawdopodobnie cierpimy na sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Przeziębienie pojawia się nieregularnie, także jesienią i zimą; osoby uczulone na pyłki rzadziej odczuwają dolegliwości poza sezonem pylenia roślin. Kolejnym sygnałem mówiącym o tym, że mamy do czynienia z alergią, jest swędzenie oczu, uszu i nosa, występowanie przezroczystej, śluzowatej wydzieliny z nosa, czy też gwałtowne kichanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że objawy uczulenia utrzymują się zwykle ponad 10 dni, tymczasem „zwykłe” przeziębienie trwa najczęściej krócej. Gdy zaatakuje nas alergia, objawy< mocno utrudniają nam życie – dlatego warto sięgnąć od razu po leki przeciwhistaminowe np. działające już po godzinie tabletki Allegra, które nie powodują uczucia senności ani opóźnienia reakcji.

A może jednak przeziębienie?


Objawem, który często towarzyszy przeziębieniu, natomiast nie pojawia się w przypadku kataru siennego, jest ból gardła, drapanie w gardle, czy też uporczywy kaszel. O ile przy alergii często kichamy, o tyle mocne przeziębienie może powodować nawet napady kaszlu (w pierwszej fazie suchego, później mokrego). Pojawić się może także podwyższona temperatura ciała, ból głowy, ogólne osłabienie i silne rozdrażnienie. Natomiast wysoka gorączka, bóle mięśni oraz dreszcze to sygnał, że możemy mieć do czynienia z grypą i powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Z kolei zakażenie bakteryjne charakteryzować się będzie lepkim, żółtawym czy zielonkawym katarem, a także nalotem na ścianie gardła czy migdałkach.

Niektóre objawy alergii są niespecyficzne, dlatego dość łatwo pomylić ją z innymi chorobami. Pamiętajmy, by w przypadku poważnych wątpliwości zawsze zasięgnąć opinii lekarza.

NC, 18-04-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe