Jak dbać o zdrowie wczesną wiosną?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak dbać o zdrowie wczesną wiosną?

Jak dbać o zdrowie wczesną wiosną?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 02-05-2015
W marcu jak w garncu, a kwiecień plecień, bo przeplata… Wczesną wiosną zauważamy nie tylko zmiany pogody, ale także zmiany wewnątrz naszego organizmu – często mimo pięknej pogody narzekamy na przeziębienia czy skutki tak zwanego przesilenia wiosennego. To znaczy, że nadszedł najlepszy czas na zmianę stylu życia na nieco zdrowszy.

xylorin_zdrowemiastopl.jpg
Fot. shutterstock

Wczesna wiosna to pora, kiedy dzięki podwyższonym temperaturom za oknem poprawia nam się nastrój i nabieramy chęci do działania. Snujemy plany albo zaczynamy realizować te, które snuliśmy jeszcze w czasie chłodnych, zimowych wieczorów. Okres wczesnowiosenny to także czas przygotowań do Wielkanocy oraz gruntownych porządków czy remontów w naszych czterech ścianach. Warto spożytkować tę wiosenną energię także na zadbanie o nas samych, a dokładniej o zdrowie naszego organizmu.

Odpowiednie ubranie

Choć dni są coraz dłuższe i coraz bardziej słoneczne, nie dajmy się zwieść pozorom. O tej porze roku pogoda wciąż lubi płatać figle, dlatego mimo świecącego słońca możemy porządnie zmarznąć – zwłaszcza podczas poranków i wieczorów. Z tego powodu nie warto zbyt pochopnie rezygnować z okryć wierzchnich czy szalików i czapek. Nie przydadzą się już jako ochrona przed śniegiem czy mrozem, ale świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy na dworze hulać będzie wiosenny, nie tak jeszcze ciepły wiatr.

Szybka pomoc w sytuacji przeziębienia

Jeśli wirusom udało się zainfekować nasz organizm warto pamiętać, o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym szybciej pozbędziemy się przeziębienia, a także przejdziemy je o wiele łagodniej.

Po pierwsze, nie przegrzewamy organizmu. Optymalna temperatura w domu powinna wynosić między 19 a 21 stopniami Celsjusza. Zarówno gorące kąpiele, jak i zbytnie nagrzewanie pomieszczeń mieszkalnych sprzyja rozwojowi infekcji i nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wysuszanie śluzówek nosa, co z kolei prowadzi do kataru. Często zastanawiamy się wówczas, co na zatkany nos. Najlepiej wybrać produkty, które pomogą nam szybko i skutecznie, a więc te, które udrażniają nos i zmniejszają ilość wydzieliny..

Po drugie: świeże powietrze. Pamiętajmy, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia domowe – przynajmniej trzy razy dziennie po 15 minut. Dzięki temu wpuścimy do mieszkania świeże powietrze, unikniemy nadmiernego gromadzenia się wilgoci, a także pozbędziemy się z szkodliwych substancji pochodzących kosmetyków w aerozolu, które mogą wspierać rozwój infekcji dróg oddechowych i podrażniać je.

Po trzecie – cytrusy. Duże dawki witaminy C zawarte w cytrynie pomagają organizmowi pozbyć się nieprzyjemnych sezonowych infekcji, a także wzmocnić odporność na podobne dolegliwości. Powinniśmy dodawać ją do herbaty, a nawet używać jej soku w trakcie przygotowywania deserów czy sosów. W walce z przeziębieniem pomogą nam także inne cytrusy, na przykład kiwi, pomarańcze czy mandarynki, dlatego warto na stałe włączyć je do naszego jadłospisu.

Aktywność fizyczna

W zdrowym ciele zdrowy duch! Wcale nie trzeba wiele wysiłku, żeby przywrócić naszemu ciału sprawność fizyczną i poczuć się naprawdę lekko i wiosennie. Wystarczy kilkanaście minut lekkich ćwiczeń lub godzinny spacer, aby już po kilku tygodniach czuć się zdrowo i rześko! Sekret tkwi w tym, aby regularnie, na przykład codziennie lub co drugi dzień, zapewniać naszemu organizmowi zdrową dawkę ruchu.

NC, 02-05-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe