Inkontynencja – wstydliwy problem, który spotyka nie tylko kobiety
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Inkontynencja – wstydliwy problem, który spotyka n…

Inkontynencja – wstydliwy problem, który spotyka nie tylko kobiety

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 01-12-2015

Fot. NCI
 
Choć częściej chorują kobiety, nietrzymanie moczu dotyka również mężczyzn. Niestety, najczęściej wstydzą się oni tej dolegliwości i ignorują objawy, dopóki schorzenie nie nasili się do tego stopnia, że ukrywanie problemu stanie się niemożliwe.

Męskie kłopoty – co powinnyśmy wiedzieć

U mężczyzn dominuje tak zwane nietrzymanie moczu z parcia. Ten typ, związany z tak zwanym zespołem nadreaktywnego pęcherza, cechuje uczucie wypełnienia pęcherza i parcia, po którym następuje mimowolne oddawanie moczu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest też często związane z łagodnym rozrostem prostaty, które jest naturalnym elementem procesu starzenia się. Inkontynencja powstaje też jako powikłanie pooperacyjne po wykonaniu radykalnej prostatektomii z powodu raka gruczołu krokowego.

Pomóż mu przełamać wstyd

Badania opinii publicznej wskazują, że nietrzymanie moczu, obok zaburzeń erekcji, jest uznawane za jedną z najbardziej krępujących dolegliwości, jaka może spotkać mężczyznę. Dotyczy sfery intymnej, która wciąż pozostaje w społeczeństwie tematem tabu. Jednocześnie lekki stopień inkontynencji dość łatwo bagatelizować, ponieważ nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym u mężczyzn nie powodują dolegliwości bólowych. Jednak nietrzymanie moczu nie mija samo, a nieleczone nasila się i stopniowo prowadzi do poważnych zmian, co grozi różnymi powikłaniami. Inkontynencja bywa też objawem poważnych schorzeń i choćby z tego powodu nie powinno się jej ignorować. Przełamanie wstydu i strachu przed wizytą u specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad i wykona niezbędne badania, jest konieczne, by mógł on ustalić skuteczne leczenie. Zleca się między innymi badanie moczu z posiewem w celu wykluczenia zakażenia bakteryjnego, USG z oceną zalegania moczu w pęcherzu po wypróżnieniu oraz badanie cewkowego przepływu moczu, by poznać warunki opróżniania pęcherza. Wczesne rozpoczęcie odpowiedniej terapii zdecydowanie podnosi jakość życia i pozwala na szybszy powrót do zdrowia.

Domowe sposoby poprawiające stan zdrowia

Dla skuteczności leczenia inkontynencji kluczowe znaczenie ma właściwy dobór terapii. Lekarz może przepisać leki, dzięki którym maleje potrzeba częstego oddawania moczu i zwiększa się objętość pęcherza. Niekiedy konieczne jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Wyspecjalizowane ośrodki oferują na przykład implantację sztucznego zwieracza cewki moczowej. Objawy inkontynencji można też łagodzić, wprowadzając kilka prostych zmian w stylu życia. Trzeba zaplanować korzystanie z toalety o określonych porach dnia. Pomaga też regularnie ćwiczenie mięśni Kegla. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Pomoże w tym ograniczenie spożywania alkoholu i słodkich napojów gazowanych oraz wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik, który przyspiesza metabolizm. Dobrym pomysłem jest też rzucenie palenia, które powoduje kaszel będący niekiedy przyczyną mimowolnego popuszczania moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn jest poważnym problemem, który dotyczy tysięcy pacjentów w Polsce i znacznie obniżająca jakość ich życia. Najważniejsze, by przełamać wstyd i poddać się leczeniu, zanim schorzenie się nasili.

NC, 01-12-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe