Co jeść przy zatruciu pokarmowym i jak je leczyć? Poznaj sprawdzone domowe sposoby!
POCZEKALNIA. Szepty
O zatrucie pokarmowe nietrudno – zwłaszcza wiosną i latem, kiedy to zadowoleni z wysokich temperatur ochoczo zajadamy lody bądź wylegujemy się na plaży, sięgając po źle zabezpieczoną przed temperaturą żywność. Biegunka, nudności, wymioty – to najczęstsze z objawów. Jak sobie z nimi poradzić?
O zatruciu mówimy w sytuacji gdy w wyniku spożycia żywności skażonej pewnymi bakteriami bądź toksynami bakteryjnymi, albo pasożytami lub substancjami chemicznymi, dochodzi do wystąpienia ostrych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Zakażenie może mieć również podłoże wirusowe – czyli nie być związane z żywieniem. W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem aby określić przyczynę – zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że jest to zatrucie chemikaliami.
Jakie postępowanie przy zatruciu?
WAŻNE! Zdania w temacie diety przy zatruciu pokarmowym są podzielone. Jedni uważają, że konieczna jest chwilowa głodówka, drudzy, że niepotrzebnie osłabi ona organizm.
Wszystko zależy od postaci zatrucia. Ponieważ pod tym pojęciem rozumiemy zarówno dobrze nam znane zatrucie nieświeżym jedzeniem, jak i zatrucie chemikaliami bądź metalami ciężkimi, sposób postępowania będzie zależeć od wywiadu. Leczenie „tego typowego” zatrucia pokarmowego, zwanego czasem nieżytem żołądkowo-jelitowym, to zazwyczaj leczenie objawowe, wymaga też cierpliwości i czasu. W skrajnych wypadkach lekarz może podjąć decyzję o farmakologicznym wsparciu, a nawet – o hospitalizacji i nawadnianiu dożylnym. Apteki stacjonarne oraz online oferują szereg środków, które mogą pomóc w leczeniu zatrucia pokarmowego (np. https://www.doz.pl/apteka/k115-Nudnosci_i_wymioty). Zawsze jednak przed zażyciem preparatu należy przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultować się z farmaceutą.
Podczas biegunki i wymiotów przede wszystkim należy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Tracąc je podczas nasilenia objawów, zwiększamy bowiem ryzyko niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia odwodnienia. Jednakże sama czysta woda może nie wystarczyć! Trzeba posłużyć się tutaj specjalnymi wyrobami farmaceutycznymi zwanymi doustnymi płynami nawadniającymi. Podobne można też przygotować samemu. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na domowe elektrolity.
WAŻNE! Przy zatruciu pokarmowym jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe nawodnienie. Należy na bieżąco uzupełniać płyny, które tracimy w czasie wymiotów i biegunki.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, przy zatruciu pokarmowym będzie polecana dieta łatwostrawna – wprowadzana stopniowo po złagodzeniu objawów. Oznacza to, że na jakiś czas musimy zrezygnować z panierowanych i smażonych potraw, raczej wykluczyć surowe warzywa i owoce, zrezygnować z kawy oraz ostrych przypraw. Niewskazane będą również wędzonki oraz potrawy marynowane. Nasze babcie podawały w zatruciu zazwyczaj sucharki, zupę ryżową, marchwiową (marchwianka), lekko czerstwe, pszenne pieczywo oraz niskosłodzone biszkopty. Świetnie sprawdzą się również ziemniaki w postaci puree (na początku bez masła), wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, lekka zupa z wkładką mięsną (kurczak, indyk). Potem można podać na przykład małą kanapkę z chudą wędliną, gotowaną rybę oraz lekkie kluski i kopytka. Czas w jakim powinno to się odbyć jest kwestią indywidualną. Wydaje się rozsądne aby nie stało się to pierwszego dnia od ujawnienia się zatrucia, aczkolwiek moment rozszerzania powinien zależeć od naszego samopoczucia oraz chęci do jedzenia. Gdy objawy zaczną ustępować i pojawi się apetyt na owoce – zacznij od gotowanego jabłka albo mało dojrzałego banana (niedojrzałe, paradoksalnie, działają lekko zapierająco, podczas gdy dojrzałe – rozwalniająco). W przypadku mleka – sięgnij po naturalny jogurt, potem delikatny serek. Aby odbudować osłabioną florę bakteryjną, zapytaj lekarza bądź farmaceutę o możliwość przyjmowania probiotyków.
Gdy w ustach czujemy napływającą nudność, a na jałowe potrawy nie możemy już patrzeć, warto do posiłku dodać nieco więcej soli – w tej sytuacji będzie ona nawet wskazana. Jeśli zaostrzenie nieco ustąpi, nic nie powinno się stać, jeśli mdłości złagodzimy kilkoma słonymi krakersami bądź paluszkami.
Na namnażanie się drobnoustrojów w żywności wpływ ma zarówno nieprawidłowy proces obróbki termicznej, złe jej przechowywanie, jak i podawanie w niehigienicznych warunkach. Aby uniknąć zatrucia:
O zatruciu mówimy w sytuacji gdy w wyniku spożycia żywności skażonej pewnymi bakteriami bądź toksynami bakteryjnymi, albo pasożytami lub substancjami chemicznymi, dochodzi do wystąpienia ostrych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Zakażenie może mieć również podłoże wirusowe – czyli nie być związane z żywieniem. W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem aby określić przyczynę – zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że jest to zatrucie chemikaliami.
Jakie postępowanie przy zatruciu?
W temacie diety przy zatruciu jakie znamy najczęściej (czyli po spożyciu nieświeżej żywności) opinie są dosyć skrajne. Jedni specjaliści uważają, że należy wówczas w ogóle zrezygnować z jedzenia aby nie obciążać dalej przewodu pokarmowego. Drudzy z kolei zalecają w pierwszych dniach dietę łatwostrawną, ze szczególnym uwzględnieniem produktów skrobiowych (np. ziemniaków). Kto ma rację? Najprościej odpowiedzieć „to zależy” - od naszego aktualnego samopoczucia, chęci do jedzenia, stopnia nasilenia objawów. Trudno wymagać, aby ktoś kto cały czas wymiotuje, z radością zjadł przygotowaną, nawet najlżejszą zupę. Z drugiej jednak strony, zbyt długie powstrzymywanie się od jedzenia może dodatkowo osłabić organizm. Nasze więc zdanie jest gdzieś pośrodku – gdy dokuczają mdłości, wymioty i biegunka zadbaj przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie. Gdy nieco ustąpią – stopniowo sięgaj po lekkie produkty spożywcze.
WAŻNE! Zdania w temacie diety przy zatruciu pokarmowym są podzielone. Jedni uważają, że konieczna jest chwilowa głodówka, drudzy, że niepotrzebnie osłabi ona organizm.
Jak leczyć zatrucie pokarmowe – jak długo może trwać?
Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu – domowe przepisy na doustne płyny nawadniające
- słodko-słona woda (do 1 litra wody dodaj ¾ łyżeczki soli oraz 6 łyżeczek cukru)
- bulion z kurczaka (2 szklanki bulionu zmieszaj z 2 szklankami wody i 2 łyżkami cukru)
- napój z preparowanego ryżu (1/2 szklanki ryżu preparowanego zalej 2 szklankami wody, dodaj ¼ łyżeczki soli, odstaw na kilka godzin)
WAŻNE! Przy zatruciu pokarmowym jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe nawodnienie. Należy na bieżąco uzupełniać płyny, które tracimy w czasie wymiotów i biegunki.
Co jeść przy zatruciu pokarmowym?
WARTO WIEDZIEĆ
Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?
- spożywaj zawsze świeżo przygotowane posiłki (wybór potrawy przyrządzonej dzień wcześniej lub przechowywanej w temperaturze pokojowej przez kilka godzin, może już zwiększyć ryzyko zatrucia)
- deseczki do krojenia mięsa zawsze dokładnie myj i dezynfekuj
- do lodówki wkładaj tylko potrawy ostudzone
- segreguj w lodówce żywność surową i gotowaną – korzystaj z oddzielnych pojemników
- staraj się aby lodówka nie była przeładowana – potrzebne jest miejsce do krążenia chłodnego powietrza
- nie zamrażaj i nie rozmrażaj żywności kilkukrotnie – sprzyja to namnażaniu się mikroorganizmów; na zakupy po mrożonki wybieraj się w chłodniejsze dni albo wieczorem, zabieraj ze sobą specjalne torby termoizolacyjne
- zawsze sprawdzaj datę przydatności do spożycia
- kupuj tylko w sprawdzonych miejscach
- sięgaj po przegotowaną lub butelkowaną wodę – sprawdzaj kapsel, czy nie jest naruszony
- do przygotowywania kostek lodów do napojów również wykorzystuj gotowaną lub butelkowaną wodę
- dokładnie myj owoce i warzywa pod bieżącą wodą
- świeże ryby zjadaj w tym samym dniu
- uważaj na produkty niepasteryzowane – np. mleko wcześniej zagotuj, uważaj na sery z mleka niepasteryzowanego jeśli jesteś w ciąży
- uważaj na lody i desery w sezonie letnim – najlepiej przygotowywać je samemu w domu
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Kofeina w suplementach diety i efekty jej stosowania - czy zapewnia duże pobudzenie?
- Wyposażenie gabinetu okulistycznego - jakie produkty są szczególnie ważne i gdzie je kupić?
- Odkryj potęgę peruwiańskich ziół: Uncaria ČR - tradycja i innowacja od 2001 roku.
- Branża medyczna - jak dopasować strój do profesji?
- Produkty niskobiałkowe - tabela pomocnicza dla chorych na PKU
- Chorujesz na serce? Eksperci przestrzegają, by nie brać wakacji od leków.
- Rola regularnych badań oczu w utrzymaniu zdrowego wzroku - co warto wiedzieć?
- Końcówki do skalera - rodzaje, zastosowanie
- Badania genetyczne w diagnostyce i leczeniu niepłodności: kiedy są potrzebne?
- Jak kawa wpływa na ciśnienie krwi?
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA