Objawy i leczenie chorych zatok
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Objawy i leczenie chorych zatok

Objawy i leczenie chorych zatok

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-04-2016


 
Zazwyczaj wszystko zaczyna się niewinnie, od zwykłego kataru. Z czasem pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości, jak silny ból głowy, niedrożność nosa, ból u nasady nosa i zaburzenia węchu. Katar staje się coraz bardziej uciążliwy, ból coraz bardziej dokuczliwy, a komfort życia zdecydowanie mniejszy. Zapalenie zatok, bo o nim mowa, to jedno z najczęstszych rozpoznań medycznych. Zazwyczaj pojawia się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Wirusy oraz bakterie uszkadzają błonę śluzową nosa i zatok i tym samym wywołują bolesny stan zapalny. Czasami chore zatoki mogą być odpowiedzią na czynnik alergiczny.

Z problemem chorych zatok borykają się młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Sezon na zatoki rozpoczyna się jesienią, choć oczywiście u niektórych osób może trwać nawet cały rok. Chorych zatok nie wolno bagatelizować, a przede wszystkim nie wolno traktować ich jak zwykłego przeziębienia. Nieleczone zapalenie zatok, może zmienić się w przewlekłe. Wówczas bóle głowy, zaburzenia węchu, ropne katary czy przewlekłe zmęczenie będą trwały od kilku do kilkunastu miesięcy. Poza tym, nieleczone zatoki mogą wywołać groźne powikłania, jak ropnie mózgu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy chorych zatok

Objawy chorych zatok początkowo przypominają typowe przeziębienie. W momencie kiedy wirusy lub bakterie na dobre zaatakują błonę śluzową nosa i wywołają stan zapalny zaczynają pojawiać się inne przykre dolegliwości: obrzęk błony śluzowej, problemy ze swobodnym oddychaniem i uczucie zatkanego nosa. Bardzo charakterystycznym objawem chorych zatok jest ból głowy, który zwykle przybiera na sile przy pochylaniu się. Dość często bólom głowy towarzyszą bóle twarzy i szczęki. Jeśli infekcja zaatakowała zatoki czołowe - ból umiejscawia się w okolic czoła. Jeśli zaatakowane zostaną zatoki szczękowe, wówczas ból odczuwany jest w okolicy górnej szczęki i policzków. A gdy zainfekowane zostaną zatoki sitowe - ból odczuwany jest pomiędzy oczami. U niektórych osób mogą pojawić się także bóle zębów, podwyższona temperatura, a także osłabienie i ogólnie złe samopoczucie. Uwaga! Ból głowy, zębów i twarzy może nasilać się przy zmianie temperatury otoczenia (np. wyjście na dwór z ogrzewanego pomieszczenia) oraz przy zmianie pozycji np. przy pochylaniu się.

Przewlekłe zapalenie zatok objawia się znacznym upośledzeniem drożności nosa, ściekaniem wydzieliny nosa po tylnej ścianie gardła, przewlekłym katarem, osłabieniem lub brakiem powonienia, nadwrażliwością na zapachy, a także zaburzeniem smaku, utrzymującymi się stanami podgorączkowymi i uczuciem ucisku w okolicy czoła lub policzków. Przy przewlekłym zapaleniu zatok typowe jest osłabienie organizmu, długotrwałe zmęczenie i kaszel.

Domowe sposoby na chore zatoki

Naturalnymi metodami leczenia zatok możemy posłużyć się, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby. W przypadku przedłużającej się choroby bądź też jej nawrotów, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Wśród domowych metod leczenia dużą skuteczność wykazują inhalacje ziołowe. Wdychanie pary wodnej razem z aromatem ziół pomaga rozrzedzić wydzielinę, zmniejsza ból i ułatwia oddychanie. Do wykonania inhalacji warto wykorzystać zioła o właściwościach rozkurczowych. Może to być zarówno rumianek i tymianek, jak również mięta pieprzowa, skrzyp polny i szałwia. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.acatar.pl/chore-zatoki-jak-sobie-pomoc.html.

W domowym leczeniu chorych zatok pomocne są również ciepłe okłady. Można je wykonać przy użyciu termoforu, a jeszcze lepiej - rozgrzanej na patelni gorczycy. Ta ostatnia poza oddawaniem ciepła, wydziela także specyficzny zapach, dzięki czemu udrożnia górne drogi oddechowe. Zamiast ciepłych okładów, można sięgnąć po maści o działaniu rozgrzewającym. Łączą one właściwości inhalacji i ciepłych okładów. Działają przeciwbólowo, a dodatkowo udrożniają nos i zatoki. Najlepiej sprawdzają się maści eukaliptusowe, sosnowe, kamforowe i rozmarynowe. Jak stosować taką maść? Niewielką jej ilość należy wmasować w okolicę czoła i skroni, a następnie przewiązać głowę apaszką lub chustą. Ale uwaga! Po maści rozgrzewające nie powinny sięgać osoby z cerą naczynkową i wrażliwą.

Zainfekowanym zatokom ulgę w cierpieniu przyniesie także wdychanie oparów z rozgniecionego czosnku lub rozkrojonej cebuli. Jeśli w trakcie tej kuracji wystąpi nadmierne łzawienie oczu, należy niezwłocznie ją przerwać. Cebulę z powodzeniem zastąpi kminek, który równie skutecznie udrażnia zapchany nos. Ponadto, zaleca się picie herbaty z dodatkiem imbiru i cynamonu, które słyną z właściwości silnie rozgrzewających górne drogi oddechowe.

Preparaty medyczne na chore zatoki

Medycyna zna wiele sposobów radzenia sobie z zainfekowanymi zatokami. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych i zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa i zatok (w kroplach, żelu lub aerozolu). Pomocne w walce z chorymi zatokami są także środki rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zatokach. Na wagę złota są preparaty poprawiające drożność ujścia zatok do jamy nosowej. W aptekach dostępny jest m.in. Acatar Hipertonic - hipertoniczny roztwór chlorku sodu w postaci areozolu do nosa, który przynosi ulgę poprzez nawilżenie śluzówki oraz udrożnienie i oczyszczenie zatok z wydzieliny zapalnej. Dobrym rozwiązaniem są też suplementy diety stworzone dla zdrowia zatok, jak np. Acatar Complex. Wspierają one naturalne mechanizmy obronne organizmu zachodzące w górnych drogach oddechowych - w tym głównie zatokach.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, podstawą leczenia jest antybiotykoterapia. Musi być ona dłuższa niż 4 tygodnie i poparta wcześniejszym wykonaniem antybiogramu - badania, które na podstawie próbki wydzieliny pobranej z nosa pomoże w określeniu rodzaju bakterii i tym samym ułatwi dobranie najbardziej odpowiedniego antybiotyku. W momencie, kiedy przyczyną zapalenia zatok jest alergia, niezbędne będzie zastosowanie leków antyhistaminowych i skierowanie do alergologa.

Niekiedy konieczna jest punkcja. Zabieg ten polega na opróżnieniu zatok ze zgromadzonej w nich wydzieliny i przepłukaniu roztworem antybiotyku. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny, gdyż przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

W. Press, 23-04-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe