Niechciany towarzysz grillowania – ból wątroby
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Niechciany towarzysz grillowania – ból wątroby

Niechciany towarzysz grillowania – ból wątroby

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 01-05-2015
Masz w planach majowe grillowanie? Pomyśl o wątrobie i jedz z rozsądkiem! Cały układ trawienny – żołądek, jelita i wątroba – potrzebuje małych porcji, by odpowiednio je strawić. Jeśli nie zdąży, zalegające w żołądku i jelitach niedokładnie strawione resztki pokarmu zaczną gnić i wydzielać do krwi wiele groźnych toksyn, które trafią potem właśnie do wątroby.

grill_660v30.jpg
Fot. zdrowemiasto.pl

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Spełnia wiele funkcji w organizmie. Produkuje żółć i uczestniczy w trawieniu tłuszczów, jest ważnym ogniwem układu odpornościowego, a także bierze udział w wydalaniu z organizmu toksyn, produktów przemiany materii oraz leków.

Trwale uszkodzona wątroba traci zdolność regeneracji

Wątroba ma kontakt z wieloma czynnikami toksycznymi i przepływa przez nią duża ilość krwi, dlatego jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia. Wprawdzie potrafi się ona regenerować (znane są przypadki, gdy po usunięciu fragmentu wątroby, odrastała ona w całości), ale stałe przeciążanie wątroby może spowodować stan zapalny, doprowadzając do trwałego uszkodzenia i upośledzenia jej funkcji. Oznaką jej przeciążenia jest charakterystyczne uczucie ucisku po prawej stronie nadbrzusza.

Dla wątroby lepsze jest intensywne sporadyczne picie niż stałe podtruwanie alkoholem

Wątrobę obciążają nie tylko tłuste żeberka, kiełbasy i karkówka z grilla, ale także alkohol, którego wielu Polaków nie szczędzi sobie w majowe weekendy. Na szczęście spożywanie piwa czy wina nawet w sporych ilościach nie jest groźne dla zdrowia, o ile odbywa się tylko raz na jakiś czas. Wątroba znacznie lepiej zniesie sporadyczną konsumpcję alkoholu niż stałe jego spożywanie. Jeśli więc wypijemy w czasie majówki więcej napojów wysokoprocentowych, ale na co dzień raczej stronimy od nich, nasza wątroba to zniesie.

Co można zrobić, by ułatwić wątrobie pracę?

Żeby ułatwić wątrobie pracę, dodawaj do potraw zioła – majeranek, estragon, bazylię i kurkumę. Zrezygnuj z soli oraz produktów wysoko przetworzonych, fast foodów i słodyczy. W aptece kupisz też suplementy bez recepty, które ochronią wątrobę w szczególnych sytuacjach, np. w czasie podróży czy biesiadowania poza domem. Okres grillowania to dobry czas, by zacząć przyjmować preparat, który wzmocni błony wątroby i ochroni ją przed truciznami. Jeśli objawy przeciążonej wątroby, takie jak specyficzne kłucie pod prawym żebrem, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ból po spożyciu posiłku, nie mijają mimo przejścia na niskotłuszczową dietę, udaj się do lekarza. Hepatolog zleci ci odpowiednie badania. Aby określić kondycję wątroby, wykonuje się początkowo badania krwi i moczu. Jeżeli wyniki będą niepokojące, lekarz zleci dodatkowe badania – USG, laparoskopię i biopsję, które potwierdzą lub odrzucą przypuszczenie występowania choroby wątroby.

 


NC, 01-05-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe