Alergia na pleśnie - jak rozpoznać, jak leczyć?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Alergia na pleśnie - jak rozpoznać, jak leczyć?

Alergia na pleśnie - jak rozpoznać, jak leczyć?

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 22-12-2015

Fot. W. Press
 
W naszym otoczeniu alergików nie brakuje. Chyba każdy z nas ma w znajomych kogoś, kto podczas pylenia roślin nie rozstaje się z chusteczkami, gdyż ciągle kicha i łzawią mu oczy. To uciążliwa dolegliwość, lecz można ją leczyć. Sytuacja się pogarsza, gdy nie mamy świadomości, że jesteśmy uczuleni. Może tak być w wypadku alergii na pleśnie. Nieleczona alergia może prowadzić do innych, poważniejszych schorzeń, dlatego nie powinniśmy tego ignorować. Na początku ustalmy, czym jest alergia i omówmy, jakie są objawy alergii na pleśnie oraz jak sobie z nią radzić.

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja naszego organizmu na kontakt z substancją, która u zdrowego człowieka jest dla niego obojętna. Alergia wiąże się zatem z nadwrażliwością układu odpornościowego. Uczulające substancje nazywamy alergenami. Do najpopularniejszych alergenów zaliczamy pyłki roślin i drzew, sierść zwierzęcą, kurz i roztocza, pleśń, a także niektóre pokarmy. Najczęstszymi objawami alergii są wyciek z nosa, uczucie zatkanego nosa, kichanie, może to także być łzawienie oczu, świąd, wysypka czy bóle głowy.

Alergia na pleśnie – co ją wywołuje? czym się objawia?

Alergia na pleśnie wywołana jest unoszącymi się w powietrzu zarodnikami pleśni. Pleśń może unosić się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o pleśń unoszącą się na powietrzu, zwykle pojawia się ona w miesiącach wiosennych i letnich, podobnie jak pyłki roślin. Może rozwijać się szczególnie w glebie, zwiędłych liściach i gnijącym drewnie oraz w roślinach. Natomiast pleśń rozwijająca się w pomieszczeniach niestety jest tam cały rok, zwłaszcza w jakichś wilgotnych zakamarkach domu, na przykład w piwnicach, na strychu czy poddaszu, w łazience lub za lodówką czy pralką. Alergia na pleśnie niestety objawia się bardzo podobnie jak uczulenie na pyłki roślin lub sierść, mianowicie przez uczucie zatkanego nosa, kichanie, wyciek z nosa oraz łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Przy długotrwałej styczności z alergenem mogą dojść przewlekłe bóle głowy. Jeśli więc nie mamy pewności, co nas uczula, warto wykonać testy u alergologa, który jednoznacznie określi, na co jesteśmy uczuleni i zaleci skuteczną profilaktykę.

alergia.jpg

Profilaktyka w alergii na pleśnie

Najważniejsze w leczeniu alergii jest ograniczenie do minimum kontaktu z alergenem. W wypadku alergii na pleśnie trzeba zwracać uwagę na czystość naszego domu, sprawdzać miejsca zagrożone pojawieniem się pleśni, a w razie potrzeby stosować środek grzybobójczy. Ale to nie wszystko. Warto stosować też leki przeciwalergiczne, które łagodzą objawy alergii. Jednym z nich jest Claritine Active. To lek w formie tabletek przyjmowanych doustnie, który szybko usuwa objawy alergii, takie jak wyciek z nosa, kichanie czy łzawienie oczu. Co istotne, nie powoduje senności, mogą więc spokojnie stosować go kierowcy, a ponadto działa nawet do 12 godzin. Claritine Active jest wyjątkowym lekiem na alergię dzięki zastosowaniu dwóch substancji czynnych: loratadyny, która ma działanie przeciwalergiczne, oraz pseudoefedryny, która udrażnia zatkany nos wywołany obrzękiem błony śluzowej. Warto stosować go, gdy nie możemy uniknąć kontaktu z alergenem, w tym wypadku z pleśnią.

W. Press, 22-12-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe