Kobiece triki, czyli jak zaciągnąć mężczyznę do lekarza?
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Kobiece triki, czyli jak zaciągnąć mężczyznę do le…

Kobiece triki, czyli jak zaciągnąć mężczyznę do lekarza?

POCZEKALNIA. Mężczyzna

Weronika Nowak

zdrowemiasto.pl | dodane 19-07-2013

Fot. NCI
 
26,4% mężczyzn w wieku min. 40 lat najchętniej zdecydowałoby się wykonać badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty za namową żony lub partnerki – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Prostata na lata”[1]. „Namówiłam swojego męża Macieja do zrobienia sobie podstawowego badania PSA z krwi. Przekonałam go używając kilku prostych argumentów. – mówi Joanna Damięcka, żona Macieja Damięckiego. Wśród możliwych odpowiedzi koledzy i przyjaciele zyskali tylko 4,1%, plasując się za ekspertami medycznymi oraz dziećmi.

Wyniki badania pokazują jednoznacznie, jaki wpływ na mężczyznę potrafi mieć kobieta. Tutaj pomocne okazują się być typowo kobiece techniki perswazji. „Sama co roku (od wielu lat) stosuję się do zaleceń ginekologa czyli poddaję się badaniom cytologicznym i badaniom USG piersi a co dwa trzy lata badaniom mammograficznym piersi. Uważam, że każdy kulturalny nowoczesny mężczyzna dba o swoje zdrowie tak, jak dba o zdrowie swojego samochodu. Chciałabym żebyśmy razem dożyli starości. Nie chcę żeby było za późno tak, jak w przypadku dwóch kolegów męża, których już nie ma wśród nas! Wystarczyło. Przebadał się i uniknęliśmy tragedii. Rak prostaty został wykryty na tyle wcześnie, że został zduszony w zarodku. Teraz jest pod kontrolą czyli musi co trzy miesiące powtarzać badanie PSA. Minęło trzy lata. Jest ok.” – kontynuuje Joanna Damięcka.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd kobiecych trików. Lista 7 polecanych metod, została przygotowana przez eksperta kampanii „Prostata na lata” dr n. med. Mariolę Kosowicz - psychoonkologa klinicznego, Kierownika Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  1. Kocham Ciebie i jesteś mi potrzebny - Mężczyźni chcą i potrzebują czuć się potrzebni, a nawet niezastąpieni w życiu swojej kobiety. Dlatego argument:  „Twoje życie, zdrowie ma wpływ na moje życie, a więc dbając o mnie zadbaj o siebie” – może przekonać ich do wykonania badania.
  2. Nagroda - Niech nagrodą za wysiłek włożony w wykonanie badań będzie wspólnie spędzony czas. Mężczyzna na pewno doceni fakt, że chociaż nie przepadasz za tym,  pójdziesz np. na mecz piłki nożnej lub paintball’a. 
  3. Mów o swoich emocjach – Płacz i szantaż nie zawsze się sprawdzają, warto jednak otwarcie mówić o swoich obawach i lekach związanych z troską o zdrowie ukochanego. 
  4. Chwal i wspieraj – W każdym mężczyźnie ukryty jest rycerz i zdobywca. Spraw, żeby Twój mąż lub partner miał okazję zabłysnąć i zyskać uznanie w Twoich oczach. Chwalić można wszystko: wygląd, umiejętności, pracę, poczucie humoru, sposób zachowania, niezależność. Doceń również swojego mężczyznę za odwagę za wykonanie badań profilaktycznych.
  5. Sojusze – Czasem warto udać się po pomoc do cennego źródła informacji, jakim są koledzy męża lub partnera. Z pewnością będą chcieli się wykazać i podpowiedzą skuteczną metodę perswazji. Namów też pozostałych członków rodziny,  w tym dzieci, aby kochanego tatę zachęcały do dbania o swoje zdrowie.
  6. Bądź konsekwentna – Jak zdarta płyta przypominaj o umówieniu wizyty do lekarza. Rób to jednak z uczuciem i ciepłem: „Powtarzam to bez końca, bo Ciebie kocham i  nie odpuszczę, aż pójdziesz i się zbadasz.”
  7. Tupnij nogą – Masz prawo okazać swoją złość i otwarcie powiedzieć o swoich obawach i potrzebach. Odpowiedzialny partner z pewnością to zrozumie. Możesz też podkreślić rolę intymnej sfery życia, która jest ważna dla pełni waszego związku. Dobra kondycja i dbałość o zdrowie powoli wam dłużej czerpać radość ze wspólnie spędzonych chwil.

Warszawa2.jpg 
modelka: Sylwia Nowak; fot. M. Radochoński PROJEKT KREATYWNY

Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na ten temat. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę  na  wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Wczesnemu wykrywaniu raka może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa oraz oznaczenie poziomu PSA w krwi. Badania te zaleca się osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się  zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy najbliżsi krewni (ojciec, brat) zachorowali na raka stercza w młodym wieku” – mówi dr n. med. Iwona Skoneczna, z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, ekspert kampanii „Prostata na lata”.

W kampanię „Prostata na lata” zaangażowali się znani aktorzy, sportowcy i trenerzy fitness. Ambasadorzy głośno mówią o tym, że troska o własne zdrowie i wykonywanie badań profilaktycznych jest czymś naturalnym, oczywistym, bardzo męskim oraz wynikającym z troski o kondycję fizyczną i szczęście rodzinne. W ramach kampanii - 23 czerwca w Dniu Ojca – już po raz trzeci obchodzony był Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.






[1] Badanie zrealizowane zostało przez PBS w dniach 10-12.05.2013. Wzięło w nim udział 246 mężczyzn w wieku min. 40 lat.

Weronika Nowak, 19-07-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe