Książki. Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia

Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia

POCZEKALNIA. Książki

szpiczak.org

zdrowemiasto.pl | dodane 25-08-2010
Pomysłodawcom, a zarazem redaktorom książki: dr n. med. A. Jurczyszynowi i prof. dr hab. med. A. B. Skotnickiemu udało się namówić do współtworzenia dzieła wybitnych i cenionych specjalistów z zakresu hematologii, onkologii, immunologii, ale także specjalistów innych dziedzin medycyny: patomorfologów, nefrologów, neurologów, radiologów, ortopedów, specjalistów diagnostyki laboratoryjnej, medycyny nuklearnej, radioterapeutów, psychologów. To specjaliści, którzy diagnozują, konsultują, współuczestniczą w terapii szpiczaka mnogiego. Cechą charakterystyczną i wyróżniającą tę publikację jest szerokie, całościowe spojrzenie na chorego człowieka, nie tylko przez pryzmat aktualnie niedomagającego narządu. Książka zawiera nie tylko szerokie spektrum wiedzy wysoce specjalistycznej, ale także zwraca uwagę na głęboko humanistyczne podejście do cierpiącego na przewlekłą chorobę nowotworową człowieka.

SŁOWO WSTĘPNE
Szpiczak mnogi jest choroba hematologiczną wykraczającą poza zaburzenia w szpiku kostnym i krwi obwodowej albowiem jej następstwa obejmują zmiany w zakresie układu immunologicznego, kostnego, naczyń krwionośnych, nerek oraz układu nerwowego. W związku ze złożoną patogenezą tej choroby i wielonarządowymi skutkami w kompleksowym, a więc najbardziej skutecznym leczeniu – zaproszenie innych specjalistów wydaje się stwarzać szansę optymalnego wyniku terapii i długotrwałej opieki.

Dzięki coraz bardziej skutecznej terapii prowadzonej lekami o różnym mechanizmie działania udało się w sposób istotny przedłużyć życie chorym, jednak u niektórych z nich pojawiły się problemy zdrowotne wymagające opieki ze strony różnych specjalistów. Przygotowana monografia ma odpowiedzieć na potrzeby współczesnych chorych i leczących ich lekarzy oraz w swoim założeniu ma pomóc w rozwiązaniu powstałych problemów w czasie prowadzonej nowoczesnej terapii.

Autorzy poszczególnych rozdziałów pochodzą z różnych ośrodków w całej Polsce i przyjęli zaproszenie do opracowania tematów, które przedstawili na comiesięcznych spotkaniach w Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą w specjalnościach przez siebie reprezentowanych.
Bardzo dziękujemy autorom rozdziałów za szczegółowe i terminowe opracowanie tematów, recenzentom za wnikliwą ocenę poszczególnych tekstów. Liczymy na życzliwe przyjęcie tej książki i wierzymy że przyczyni się ona do jeszcze lepszej opieki nad chorymi ze szpiczakiem mnogim.

Monografia została przygotowana i wydana z okazji jubileuszu 60-tej rocznicy powstania Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego założonego przez profesora Juliana Aleksandrowicza, który swoją pasją optymalnego służenia pacjentom z chorobami krwi nauczył nas holistycznego spojrzenia na medycynę.


Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki
dr n. med. Artur Jurczyszyn

* * *
Recenzja książki „Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia”
W ostatnim dziesięcioleciu dokonał się ogromny postęp obejmujący zarówno biologię szpiczaka mnogiego jak i nowe sposoby terapii choroby, stanowiącej około 1% wszystkich nowotworów, na którą na świecie choruje 750 000 osób a w Polsce około 10 000.
Poznanie zaburzeń genetycznych i mechanizmów molekularnych prowadzących do klonalnego rozrostu plazmocytów i wpływających na przebieg szpiczaka, pozwoliło na zastosowanie nowych leków i nowych sposobów leczenia. Wg A Palumbo i SV Rajkumara (Leukemia 2009) o ile poprawa wyników leczenia w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku, była wynikiem wprowadzenia megachemioterapii i transplantacji komórek macierzystych, to istotne wydłużenie całkowitego czasu przeżycia chorych na szpiczaka mnogiego uzyskane w latach 2001-2006, wiązało się z wprowadzeniem do terapii nowych leków i nowoczesnej terapii wspomagającej.
W książce „Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia” pod redakcją dr n. med. Artura Jurczyszyna i prof. dr hab. med. Aleksandra B. Skotnickiego syntetycznie przedstawiono najnowsze informacje dotyczące m.in. zmian cytogenetycznych i molekularnej patogenezy szpiczaka, zaburzeń immunologicznych, czynników prognostycznych, charakterystyki histopatologicznej i immunofenotypowej nowotworów wywodzących się z komórek plazmatycznych. Znawcy tematu omówili obowiązujące standardy leczenia przyczynowego, w tym zastosowanie megachemioterapii wspomaganej auto i allotransplantacją, polskie wyniki badań z zastosowaniem nowych leków, leczenie szpiczakowej choroby kostnej, zasady radioterapii, możliwości zastosowania zabiegów neurochirurgicznych i ortopedycznych. Bardzo ciekawie przedstawiono nowe leki i przyszłość terapii szpiczaka na podstawie analizy badań klinicznych I, II i III fazy. Niezwykle ważnym uzupełnieniem całości jest rozdział poświecony leczeniu paliatywnemu i przeciwbólowemu, oraz poruszający problemy moralno – etyczne związane ze świadomym życiem w chorobie i leczeniu.Moim zdaniem książka „Szpiczak mnogi - kompleksowa diagnostyka i terapia” dokumentuje aktualny stan wiedzy na temat przyczyn choroby i stanowi cenny przewodnik w codziennej pracy klinicznej hematologów, onkologów i lekarzy innych specjalności.

Dr hab. med. Lidia Usnarska-Zubkiewicz, prof. nadzw.

szpiczak.org, 25-08-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe