
Fot. NCI
Komórki starzejącej się skóry zmniejszają swoją aktywność. Procesy biologiczne ulegają spowolnieniu, regeneracja trwa coraz dłużej, a przystosowanie się do panujących warunków sprawie skórze coraz więcej trudności.
Dlaczego skóra się starzeje?
Przyczyny starzenia się skóry można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Zmarszczki szybciej dopadną osoby narażone na działanie promieni UV, palące tytoń, a także żyjące w zanieczyszczonym środowisku. Niestety, szybkość starzenia się skóry jest uwarunkowana genetycznie, a więc dziedziczna, a ponadto zależna od zawirowań w gospodarce hormonalnej, diety oraz niedoborów składników odżywczych. Sprzyja temu także zła pielęgnacja skóry.
Objawy
Pierwszym objawem, który może wskazywać na to, że procesy zachodzące w komórkach skóry stają się wolniejsze, jest jej suchość. Wynika ona z utraty zdolności wiązania wody i wiąże się ze zmniejszeniem elastyczności skóry oraz wyeksponowaniem zmarszczek mimicznych. W tym okresie ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry, która nie jest w stanie sama zachować tyle wody, ile potrzebuje. Suchość skóry można tłumaczyć sobie na wiele sposobów, dlatego łatwo przeoczyć ten objaw.
Trudniejsze do usprawiedliwienia są pojawiające się niewielkie zmarszczki w kącikach oczu i wokół ust. Zmarszczki są o wiele trudniejsze do zniwelowania niż suchość skóry, dlatego warto zachować czujność i nie ignorować suchości twarzy.
Kolejnym objawem jest cienkość i szorstkość naskórka. Są to efekty spowolnionej odnowy biologicznej komórek naskórka. Ponadto im starsza skóra, tym więcej brązowych plam. Ich przyczyną jest nierównomierne wydzielanie barwnika skóry – melaniny.
Przeciwdziałanie
Starzenie się skóry można opóźnić. Sprzyja temu zdrowy tryb życia (zbilansowana dieta, unikanie dymu tytoniowego, ruch na świeżym powietrzu) oraz odpowiednia jej pielęgnacja w każdym wieku. Produkty mające opóźnić proces starzenia i niwelować jego objawy ma w swojej ofercie większość aptek. Są one przeznaczone dla kobiet z każdej grupy wiekowej, wszystkich typów skóry i różnych partii twarzy.
Artykuł przygotowany przez specjalistów z apteki internetowej apo-discounter.pl
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Antykoncepcja awaryjna - czy powinna być szeroko dostępna?
- Jak rozmawiać z nastolatką o antykoncepcji awaryjnej? Praktyczne wskazówki dla rodziców i opiekunów
- Dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne?
- Zapobiegamy, diagnozujemy, leczymy - rak szyjki macicy wciąż zabiera zbyt wiele kobiet w Polsce
- Diagnostyka genetyczna w raku piersi - październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi
- Szczepienia przeciwko HPV warto wykonać w każdym wieku
- HER2-low nowa podgrupa pacjentek z rakiem piersi
- Antykoncepcja awaryjna - fakty i mity. Wyjaśnia Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta
- Czy Polki często sięgają po antykoncepcję awaryjną? Obalamy mity dotyczące stosowania antykoncepcji awaryjnej
- Przyczyny obniżenia libido – kiedy warto udać się do endokrynologa?
- Wszystkie w tym dziale
![]() |