Rak piersi. O zaawansowanym raku piersi
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » O zaawansowanym raku piersi

O zaawansowanym raku piersi

POCZEKALNIA. Kobieta

Adriana Misiewicz

zdrowemiasto.pl | dodane 17-10-2013

Fot. NCI
 
Profilaktyka raka piersi i wczesna postać choroby to tematy, o których opinia publiczna mówi otwarcie. Niestety, zaawansowany rak piersi to temat, który wciąż poruszany jest zbyt rzadko. Ta społeczna niewiedza może powodować, że u kobiet, u których diagnozuje się zaawansowaną postać raka piersi, pojawia się strach i wiele obaw.

Z badań przeprowadzonych w 11. krajach  Europy, w tym w Polsce, w ramach kampanii „Tu i Teraz” („Here and Now”) wynika, że aż dwie trzecie ankietowanych nie jest pewnych bądź nie wie, że zaawansowanego raka piersi nie można całkowicie wyleczyć. Co piąta osoba nie potrafi prawidłowo zdefiniować zaawansowanego raka piersi, choć 96% jest świadoma, co to jest wczesny rak piersi i że może być wyleczony na tyle skutecznie, że pacjentka będzie wolna od choroby1.

W Polsce w badaniu wzięło udział 201 osób w wieku 18-75 lat1. Badano sytuację i znaczenia dla społeczeństwa kobiet chorych po 50 r.ż.1. Okazuje się, że kobiety 50+ są ogromnym wsparciem dla najbliższych w codziennych obowiązkach. Aż 76% biorących udział w ankiecie w naszym kraju odpowiedziało, że to właśnie te kobiety pomagają przy opiece nad wnukami, a często są ogromnym wsparciem finansowym1. Ponad połowa ankietowanych dodała, że gdyby tego wsparcia zabrakło, miałoby to negatywny wpływ na ich życie1.

Obraz samych chorych wskazuje na wiele obszarów wymagających poprawy. W różnych aspektach. Prawie dwie-trzecie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi mówi o braku zrozumienia przez co przechodzą1. 41% nie otrzymuje takiego wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół, jak to było w przypadku pierwszej diagnozy1. Dodatkowo, aż 70% kobiet mówi, że bardzo trudno jest znaleźć grupy wsparcia oraz kobiety znajdujące się w podobnej sytuacji, co potęguje uczucie izolacji1.

O zaawansowanym raku piersi2

Co to jest zaawansowany rak piersi?

Zaawansowany rak piersi obejmuje uogólnionego raka piersi (stopień IV) i miejscowo zaawansowanego raka piersi (stopień III A, B lub C)

Uogólniony rak piersi jest najbardziej zaawansowaną postacią tego nowotworu i oznacza obecność przerzutów odległych, np. w kościach lub w wątrobie. Na tym etapie choroby nie można całkowicie wyleczyć, ale dostępne są terapie kontrolujące wzrost nowotworu i łagodzące objawy.

Miejscowo zaawansowany rak piersi oznacza przerzuty nowotworu do regionalnych
węzłów chłonnych i/lub do okolicznych tkanek, bez obecności przerzutów do odległych narządów

Zaawansowany rak piersi. Podstawowe fakty

  • 6% kobiet z pierwotnie rozpoznanym rakiem piersi, będzie miała już chorobę w IV stopniu zaawansowania3
  • 30% kobiet z wczesnym rakiem piersi rozwinie zaawansowaną postać choroby3,4
  • Zachorowania na zaawansowanego raka piersi w dużej mierze dotyczą kobiet po 40 r.ż., a szacuje się, że mediana wieku w chwili jego rozpoznania wynosi 61 lat 5


Problemy, z którymi zmagają się pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi
6

rp_tab1.gif

Różne typy raka piersi7:

Luminalny A Luminalny B
Obecność receptorów estrogenowych (ER) i/lub progesteronowych (PR)

Brak nadekspresji HER2

Niska aktywność proliferacyjna (indeks Ki67<14%)

Ten typ dzieli się na dwa podtypy:
  • luminalny B HER2-
    obecność receptorów estrogenowych (ER) i/lub progesteronowych (PR), bez nadekspresji HER2 (indeks Ki67 ≥ 14%)
  • luminalny B HER2+
    Obecność receptorów estrogenowych (ER) i/lub progesteronowych (PR) oraz nadekspresja HER2
HER2 dodatni Potrójnie ujemny "triple negative"
Ten typ nowotworu charakteryzuje się nadekspresją lub amplifikacją receptora HER2 przy braku ekspresji receptorów estrogenowych (ER) i progesteronowych (PR)

Aktywność proliferacyjna (indeks Ki67) może być zarówno niska, jak i wysoka.
W tym typie raka nie stwierdza się obecności ani receptorów steroidowych (estrogenowych ER, progesteronowych PR) ani nadekspresji receptora HER2

Aktywność proliferacyjna (indeks Ki67) może być zarówno niska, jak i wysoka.

Aktualne metody leczenia2,8

rp_tab2.gif

  • Leczenie może być systemowe, czyli dotyczyć całego organizmu i wykorzystywać chemioterapię, terapię hormonalną oraz inne terapie ukierunkowane molekularnie, które działają na określone komórki nowotworowe

  • Leczenie może być miejscowe, obejmujące konkretny obszar / organ zaatakowany przez chorobę (wykorzystujące chirurgię i radioterapię), lub połączeniem obu metod: miejscowych i systemowych7

Adriana Misiewicz, 17-10-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe